Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
07/12/2020

Romantizm yüklü Josee, the Tiger and the Fish'in anime uyarlamasından fragman geldi

Seiko Tanabe'nin aynı adlı Japon kısa öyküsüne dayanan Josee, the Tiger and the Fish, bu kez anime film olarak karşımızda. Sıcacık öyküsüyle içinizi ısıtacak bu özel film, 25 Aralık'ta seyirciyle buluşacak.

Josee, the Tiger and the Fish, bir deniz biyoloğu ve belden aşağısı tutmayan engelli genç bir kızın arkadaşlığını anlatan büyüleyici bir melodram filmi. Film, Seiko Tanabe'nin romanından esinlenen, 2003 yapımı aynı adı taşıyan romantik live-action filmin uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Kotaro Tamura'nın yönetmenliğini yaptığı, Sayaka Kuwamura'nın kaleme aldığı Josee, the Tiger and the Fish, pandemi yüzünden 25 Aralık'ta seyirciyle buluşacak.
 

 

Bones stüdyolarının elinden çıkan bu duygusal dramanın ana teması, engelli bir kişi ile kompleks bir ilişkiye dayanıyor. Deniz biyoloğu Tsuneo'nun hayali yurt dışında çalışmak ve tropik sularda dalış yapmaktır. Ancak Tsuneo'nun geleceğe dair planları, tekerlekli sandalyeye mahkum olan Josee ismindeki bir kız ile karşılaşması sonucu ertelenecektir. Josee'nin büyükannesi fevri bir kararla Tsuneo'ya yarı zamanlı olarak Josee'nin bakıcısı olmasını teklif eder. Josee, talepkar ve ele avuca sığmayan bir kişiliği olmasına rağmen Tsuneo ile çok iyi anlaşır. Farklı olmalarına rağmen birbirlerinin ufkunu geliştiren ikili, gelecekten ne istediklerini çözmek zorunda kalacaklardır. Josee, the Tiger and the Fish'te yer alan pastel tonlarına sahip olan etkileyici şehir manzaraları, Japonya'nın Osaka şehri baz alınarak tasarlanmış.
 Filmin hikaye anlatımı uysal bir esinti gibi, ikilinin yaşadığı trajedilerden dolayı ne kadar karanlığa saplanmış olsalar dahi izleyiciyi su yüzeyine çıkaracak nitelikte. Doğuştan engelli olan Josee, engelinden ve büyükannesinin katı kuralları yüzünden bir fanusun içinde yaşıyormuş gibi görünse de idealleri olan, özgür ruhlu bir karakter olarak lanse ediliyor. Josee, bazı özel durumlarda ise yardıma muhtaç bir mağdur olarak karşımıza çıkıyor. Tsuneo, Josee'nin kötü davranışlarına karşı oldukça sabırlı, anlayışlı, hayallerinin peşinde koşan, yakışıklı, örnek bir karakter olarak anlatılıyor. Josee, the Tiger and the Fish'in vermek istediği mesaj ise hayaller peşinde koşmanın insanlar için büyük bir motivasyon kaynağı olması ve bazen ne kadar korkunç bir yer olsa da dünyanın yeri geldiğinde muhteşem güzellikler sunabilmesi. Bu garip ikilinin hikayesi, içimizi belki biraz burkacak ama zaman zaman da yüreğimizi ısıtacak gibi duruyor.