Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
01/03/2021

Hayao Miyazaki imzalı Spirited Away, tiyatro oyununa uyarlanıyor

Efsane anime filmlerinden biri olan Hayao Miyazaki imzalı Spirited Away, Japonya'da tiyatro oyununa uyarlanıyor. Animasyonun sahneye uyarlamasını Les Miserables filminin ödüllü yönetmeni John Caird yazacak.

Japon film şirketi Toho, Studio Ghibli’nin Oscar ödüllü “Spirited Away” animasyonundan esinlenerek bir tiyatro prodüksiyonuna başladığını açıkladı. Yönetmen koltuğunda Hayao Miyazaki’nin oturduğu kült anime filmi Spirited Away, 2001’de prömiyerini yapmış ve Japonya’da büyük gişe rekorları kırmıştı. Animasyon türünün en önemli örneklerinden biri olan film, 75. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Animasyon” dalında Oscar’a; 52. Berlin Film Festivali’nde ise “Altın Ay”ı ödülüne layık görülmüştü. Bu müthiş filmi izlemeyenler çok şey kaçırmış demektir ama biz yine de bir özet geçelim:
 


Spirited Away, 10 yaşındaki Chihiro ve ailesinin ilk görünüşte terk edilmiş gibi duran bir lunaparkla karşılaşmalarıyla başlıyor. Annesi ve babası dev domuzlara dönüşmesinin ardından Chihiro, lunaparkın doğaüstü yaratıklar için bir dinlenme yeri olduğunu iddia eden gizemli Haku ile tanışıyor. Üstelik bu yaratıkların yeryüzü aleminde geçirdikleri zamanlardan uzaklaşmak istedikleri için burayı kullandıklarını ifade ediyor. Birbirini takip eden tuhaf olaylara rağmen Chihiro, kendisini ve ailesini kurtarmak için, mecburen orada çalışmak zorunda kalıyor yani bir nevi kapana kısılıyor. Spirited Away’in tiyatro uyarlamasının detaylarına dönersek, Animasyonun sahneye uyarlamasını Les Miserables filminin Tony ve Olivier ödüllü yönetmeni John Caird yazacak ve aynı zamanda da yönetecek. Chihiro’yu yani başrolü iki kişi, Kanna Hashimoto ve Mone Kamishiraishi canlandıracak. Şubat 2022’de Tokyo’da prömiyerini yapacak oyun, daha sonra Japonya turnesine çıkacak.