Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
27/11/2020

Goro Miyazaki'nin yönettiği Earwig and the Witch, 30 Aralık’ta yayınlanıyor

Hayao Miyazaki'nin oğlu Goro Miyazaki'nin yönettiği Earwig and the Witch, 30 Aralık'ta yayınlanıyor. Diana Wynne aynı isimli çocuk romanından uyarlanan film, Studio Ghibli’nin yıllar sonraki ilk filmi olacak.

Altı sene gibi uzun sürenin ardından tekrar bir Studio Ghibli filmi ile karşı karşıyayız. Studio Ghibli'nin kurucularından biri olan Hayao Miyazaki'nin oğlu Gorō Miyazaki'nin yönetmenliğini yaptığı Earwig and the Witch, 30 Aralık’ta Japonya'da NHK platformunda yayınlanacak. Gorō Miyazaki'nin Tales From Earthsea (2006) ve From Up On Poppy Hill (2011)'in ardından üçüncü solo çalışması olan Earwig and the Witch, İngiliz yazar Diana Wynne Jones'un romanından uyarlandı. Diana Wynne Jones, Hayao Miyazaki tarafından da sevilen bir yazar olmalı ki dünyaca ünlü Howl's Moving Castle filmi de İngiliz yazarın çalışmalarından etkilenerek yaratılmış. Anime filminin konusu küçük yaşta yetim kalan bir kız çocuğunun evi dediği yetimhaneden koparılarak bencil bir cadı ve iblis ile yaşamaya zorlanmasını anlatılıyor. Tabii ki yeni ebevenlerinin büyülü güçleri olduğundan hiç bir fikri yok.
Earwig and the Witch'in görsellerinin piyasaya çıkması ışığında Gorō Miyazaki, yeni filmi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Bugünlerde, ülkemizde çok fazla yetişkin olmasına rağmen çok az çocuk var. Bu kadar yetişkin ile baş etmek bu çocuklar için gerçekten zor olmalı. Bunun hakkında düşünürken Earwig ile tanıştım ve 'işte bu!' dedim. Earwig, acaba nasıl bu kadar sinir bozucu yetişkinler ile başa çıkıyor? Belki biraz ele avuca sığmayan bir çocuk ancak gerçekten umut ediyorum ki bizim sevimli Earwig'imiz günümüz çocuklarını cesaretlendirecek ve yetişkinleri neşelendirecektir.” Stüdyo Ghibli'nin bir ilke imza attığı Earwig and the Witch, Ghibli'nin tanıdık çizim animasyonlarından değil, bir bilgisayar animasyonu (CGI) filmi olarak karşımıza çıkıyor.


Earwig, şimdiye kadar stüdyo Ghibli'nin bizlere sunduğu kahramanlardan biraz farklı. Güçlü, dediği dedik, yaşamak istediği gibi yaşamak için akla gelebilecek her türlü numaraya başvuran, bunaltıcı derecede baskı altında olmasına rağmen zorlukların üstesinden gelebilen ve yüzünden gülümsemesi eksik olmayan bir karakter. Görünmez odalar, iksirler, büyü kitapları ile dolu yeni evinde zekasını kullanarak ve konuşan bir kediden de yardım alarak yeni ebeveynleri olan cadılara kimin daha cadı olduğunu Earwig'in başarılı bir şekilde göstereceğine eminiz.