Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
ANİME
02/06/2020

2022’de faaliyete geçecek Studio Ghibli Tema Parkı hakkında en yeni bilgiler

2022 yılında açılması beklenen ve anime tutkunlarının şimdiden rüyalarını süslemeye başlayan Japonya'daki Studio Ghibli Tema Parkı hakkında en güncel bilgileri topladık.

2022’de faaliyete geçecek Studio Ghibli Tema Parkı hakkında merak edilenler Uzun yıllardır Studio Ghibli karakterlerinin tema olarak kullanılacağı, Disneyland tarzı bir parkın Japonya'da açılacağı dedikoduları kulağımıza gelmekteydi. Geçtiğimiz sene gelen resmi açıklamayla durum kesinleşti. Peki anime tutkunlarının rüyalarını süsleyen bu parkta son durum ne? Park ile ilgili neler biliyoruz? Polygon.com bununla ilgli oldukça detaylı bir yazı kaleme almış. Öncelikle Ghibli'nin parkı, Japonya'nın merkezindeki Nagoya şehri yakınlarındaki Aichi Commemorative Park'ta faaliyete geçecek. Söz konusu park, Studio Ghibli'nin My Neighbor Totoro'daki Satsuki ve Mei'nin evinin bir replikasının inşa edilmesine yardım ettiği 2005 Dünya Fuarı'na ev sahipliği yapmıştı.


Ghibli Park, 5 ayrı alandan oluşacak, bunlardan bazıları belirli bir filme göre şekillendirilirken bazılarında da Ghibli'nin etkilediği çeşitli kaynaklardan yararlanılacak. Park, Ghibli filmlerine ilham vermiş uçsuz bucaksız, pastoral esin kaynakları için oldukça elverişli olan 200 hektarlık bir alan üzerine kurulacak (referans için, Walt Disney World'deki Magic Kingdom yaklaşık 50 hektar, Animal Kingdom ise 230 hektarlık bir alana kurulu). Parkın odak noktası heyecanlı deneyimler ve eğlence oyuncakları yerine film sahnelerini yeniden canlandırmak ve doğa parkurları oluşturmak olacak. Bu 5 ayrı alan hakkında bildiklerimiz işe şöyle:
 Hayatın Baharı Tepesi (veya Gençlik Tepesi):  Bu alan Howl’s Moving Castle'dan (Yürüyen Şato) ilham alacak ve ziyaretçilere tüm alanı tepeden görmelerini sağlayacak buharla çalışan dev bir asansöre ev sahipliği yapacak. Söylentilere göre bu alan parkın girişinde yer alacak ve tasarımında 19. yüzyıldan esinlenen pek çok detaya yer verilecek. Alan ayrıca Whisper of the Heart'dan (Yüreğin Sesi), özellikle de filmde yer alan antika dükkanından esinlenen binalardan ilham alacak.

Dondoko Ormanı Alanı: My Neighbor Totoro'dan esinlenen alanda filmdeki Mei ve Satsuki'nin evinin bir replikası tıpkı filmde olduğu gibi yemyeşil bir kırsal alanda yer alacak. Alanın mevcut altyapısının büyük bölümü hesaba katılarak tasarlanan bu alanda yürüyüş turları ve rotalar planlanacak.
 Ghibli Büyük Ambar Alanı: Hava nasıl olursa olsun yılın her döneminde kullanıma açık olacak şekilde tasarlanan, Japon ve Batı tarzı binaların yer alacağı bu geniş kapalı alan, yemek mekanları, mağazalar, oyun ve sergi alanlarına ev sahipliği yapacak. Spirited Away'den (Ruhların Kaçışı) ilham alan bir yemek alanına da yer verilecek.

Mononoke'nin Köyü Alanı: Prenses Mononoke'ye adanmış olan bu alanda Irontown'un bir replikası yer alacak ve filme ilham veren Muromachi dönemine (1336-1573) hayat verilecek. Alan, ek olarak filmdeki ruhlar ve yaratıkların devasa heykellerine de ev sahipliği yapacak. Burası 2023'de açılacak olan alanlardan bir tanesi.
 Cadılar Vadisi Alanı: Hem Kiki’s Delivery Service (Küçük Cadı Kiki) hem de Howl’s Moving Castle'dan esinlenilen bu alanda küçük bir eğlence parkının yanı sıra Kiki’nin ailesinin evi ve Howl’ın kalesinin bir replikası da yer alacak. Burası da 2023'de açılacak alanlar arasında.

Parkın açılış tarihi hala 2022 olarak planlansa da koronavirüse bağlı yasaklar nedeniyle açılışın ertelenebileceğine dair söylentiler var. Beş alandan üçünün (Hayatın Baharı Tepesi, Ghibli Büyük Ambar Alanı ve Dondoko Ormanı) inşaatına 2020'de başlanması ve 2022'de açılması, kalan iki alanınsa 2021'de inşaatına başlanıp 2023'te açılması bekleniyor.