Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
04/01/2019

Türkçe Rap'in başarılı ismi Khontkar, yeni albümü 100'ü Postkolik'e anlattı

Trap müziğin yıldız ismi Khontkar ile uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni albümü 100'ü konuştuk. Dikkat bu albüm yüzde yüz Khontkar içerir!

Khontkar, “sıradaki büyük hip hop” sanatçısından daha fazlası.. Müziğiyle, prodüktörlüğüyle, imajıyla ve hayat duruşuyla hem dikkat çeken hem de isabetli saptamalar yapan bir yetenek. Yeni albümü 100’ü, 2019’da çok dinleyeceğiz! Fonda 100’ü açın ve Khontkar’la muhabbetimizin tadını çıkarın. 

Çok üretken bir sanatçı olmana rağmen yeni bir Khontkar albümü için 2015'ten beri beklemedeydin, bu süreç neden bu kadar uzadı?
Beklemede değildim açıkçası. Ekibimin ve kendimin farklı projeleri üzerinde çalışıyordum. 2015 albümümden bu yana bireysel olarak üç mixtape, biri ortak proje olmak üzere 2 EP, bir tane de RedKeys Music olarak toplama albüm yayınladık. Bunun yanı sıra RedKeys Music sanatçılarının ve sektörden başka sanatçıların projelerinde prodüksiyon kayıt ve mix mastering aşamalarında yer aldım. Dolu bir üç seneydi. Hala daha öncesinde bahsettiğim ve yayınlamadığım projelerim var. Doğru zamanı bekliyorlar.

Konserlere de tam gaz başladın, bugüne dek Khontkar'ı hiç izlememiş olanları konserlerde nasıl bir performans bekliyor?
Açıkçası ben sahne performansımı başarılı buluyorum. Şu ana kadar da gelip de beğenmeyene rastlamadım. Enerjimi en iyi şekilde seyirciye aktarmaya çalışıyorum. Onlardan aldığım enerjiye göre de performansı artırıyorum. Konserler genelde çılgın bir atmosferle geçiyor.

Trap ve mumble rap, son yıllarda sadece hiphop müziği değil ana akım Amerikan müziğini de etkisi almış durumda. Senin bu türleri ülkemizde ilk icra eden ve bu türlerin başat ismi olarak bu tarzları yorumlamanı istesek neler söylersin?
Bu bir dönem. Hip-hop varlığından bu yana her dönem ana akımı etkilemiştir. Bundan 15 sene öncesinden ya da 25 sene öncesinden bir farkı yok yani. O yüzden ben buna çok şaşırmıyorum. Trap müzik sokağın kalbini yansıtır. Olup biteni, ölüp gideni ve bunca olanın altından kalkabilmiş insanların hislerini aktarır. Günümüzde Modern R&B ve Future Vibes diye tanımlanan daha underground olan piyasa da etkilediği için hemen hemen her şeyden bahseden Trap etkileşimli fusion sound’lar bulabilirsiniz. Mumbling vokali daha çok legato (bağlı) çalan bir enstrüman gibi düşünün. Vokali daha çok bir çalgıymış gibi duyurma istediğinden doğan bir vokal biçimi.
 


İmajın müziğin kadar dikkat çekiyor, senin gibi görünmek isteyen tonla genç olduğuna eminiz. Senin stil ilhamların neler ve kendi imajını kurgularken nelere dikkat ediyorsun?
Bugünlerde insanların yüzüne ya da vücudunun herhangi bir yerine “100” dövmesi yaptırdığını görüyorum. Bu beni mutlu ediyor. Bir yandan da cesaretlerine hayran kalıyorum. Çünkü yaşadığımız toplumda suratında dövmeler olması insanların seni farklı algılamasına sebep oluyor. Yine de sevgi gösterip bunu yapanlara sevgilerimi gönderiyorum. Urban modasını takip ediyorum. Ekip olarak sokak modasını takip ederiz. Birbirimize tavsiyeler veriyoruz. Genelde “Khontkar bunu giyerse ne olur?” u düşünüyorum. Aykırı şeyler giymeyi severim. Giymem dediğim bir renk de yok sanırım.

"Kendini bükerek iyi bir sanatçı olamazsın." artık seninle özdeşleşmiş bir motto adeta. Bu sözün merceğinden baktığında kendini ve çevrendeki diğer isimleri nasıl yorumluyorsun? Bu sözün hakkını vermek her babayiğidin harcı değil!
Kendimi büktüğümü düşünmediğim için böyle söylemiştim. Ben hala müzikal olarak ne istiyorsam onu yapıyorum. Çevremdekilerden kastınız RedKeys ekibi ise onlarda hayat ve toplum karşısında bükülmemek için çabalıyorlar. Birlikte bazı tabuları yıkmaya çalışıyoruz. Yeni bir dalga başlattık. Olabildiğince tepeye çıkarmayı düşünüyoruz.

2018 negatif olaylara da sahne oldu evvela geçmiş olsun. Hem saldırıya uğradın hem de tatsız bir tutsaklık sürecin oldu, bu yaşananların sende bıraktığı etkiler neler?
Teşekkür ederim. Açıkçası hayatta birçok şey görmüş, yaşamış bir insan olarak çok sarsıldığımı söyleyemem. Karakter yoksunu insanlar üzerimde etki bırakamazlar. Bir şekilde her iki olay da yapmam gereken şeylere engel oldu. Öte yandan tutukluluk sürecinde ailem ve dostlarımdan ayrı kaldım. Sağ olsun bu süreçte içerdeki abilerim ve dostlarım destek oldular. Bir şekilde bunu da atlatacağız. Henüz yasal süreç devam etmekte. Gelecek parlak, ölmediğimiz sürece umut var. Kolay kolay vazgeçecek değilim.