Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
17/12/2018

Şanıma İnanma ile yıldızı parlayan Kardelen sorularımızı yanıtladı

Sezen Aksu’nun sevilen şarkılarından Şanıma İnanma ile dikkat çeken bir çıkışa imza atan ve ilk klibiyle Youtube’ta kısa sürede 4 milyonun üzerinde izlenme rakamına ulaşan Kardelen, kariyer planlarını anlattı.

Bir Sezen Aksu şarkısıyla çıkış yapmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Bir tarafta bilinirliği ve başarısı kanıtlanmış bir eser varken; bir tarafta da dinleyicinin bu şarkılardan belli bir çıtanın üzerinde performans beklentisi oluşur. Sen şarkı seçimini yaparken nelere dikkat ettin?
Şarkı seçiminde şan hocam Süheyla Yengi ile ilerledik. Aslında günün birinde Sezen Aksu bestesiyle çıkış yapacağımı hiç düşünmemiştim. Her şey çok hızlı gelişti. İlk dinleyişimde de farklı bir şey hissettim. Şarkıyı zaten çok seviyordum. Bu şarkının bana yakışacağını düşündüm. Açıkçası yeni çıkan sanatçılar gibi reklam veya izlenmesi için gidilen yollara hiç başvurmadım. İyi bir şey yaparsanız insanlara eninde sonunda ulaşır diye düşünüyorum. Şarkının enerjisi zaten çok güzel ama benim enerjimin de özel olduğunu hissediyorum. Bu da karşıya çabuk geçiyor. Çok güzel tepkiler aldık. Yeni jenerasyonun Şanıma İnanma’sı diyorlar. Bunlar çok mutluluk verici.

Şanıma İnanma’nın aranjesi Belçika'da, mastering'i Amerika'da yapılmış. Bu uluslararası maceranın detaylarını senden dinleyelim.
Şanıma İnanma’nın aranjörlüğünü Zeki Bilir yaptı. Söylediğin gibi, şarkının aranjesi Belçika’da, mastering çalışması Amerika’da yapıldı. Her noktanın en iyisi olması için titizlikle çalıştık. Farklı bir şey ortaya koyduğumuza inanıyorum. Bir Sezen Aksu şarkısıyla çıkış yaptığım için de kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum.
 Teklin DMC etiketiyle yayımlandı. Ülkemizin en köklü plak şirketlerinden biriyle anlaşma sürecin nasıl gelişti?
Şanıma inanmayı DMC’ye yollamamızdan beş dakika sonra “hemen yayınlayalım” dediler. Gerçekten çok mutlu oldum. Bana olan destekleri için hepsine çok teşekkür ederim. İkinci single çalışmamız da DMC etiketiyle yayınlanacak. Müzik benim için uzun soluklu bir yolculuk ve bu yolda DMC ile yürüyeceğim mutluyum.

Almanya doğumlusun, müzik yaşamına atılmanda Avrupa'da doğmuş olmanın avantajları neler oldu?
8 yaşında Almanya’da başladı her şey. Bir hocamın yönlendirmesiyle sahne alıp Sessiz Gemi’yi söylemiştim. O yaşta hele ki Türk müziğine hakim olmayan bir çocuk için bu şarkıyı söylemek ve ayakta alkışlanmak unutulmaz bir andı. O gün benim yolumun bu olduğunu anladım. Almanya’da R&b hip-hop dans eğitimi aldım. Orada doğmak elbette dil ve kültür anlamında büyük bir avantaj oldu benim için. Almancam ve İngilizcem çok iyidir. Zaten yabancı şarkılar da söylüyorum. İleriye dönük yabancı dilde müzikal çalışmalarım da olsun istiyorum. Almanya’da da mutlaka bir şeyler yapmak istiyorum ama öncelikle kendi ülkemde başlangıç yapmak istedim.
 

Aşkın Nur Yengi'nin ablası olan ünlü vokal koçu Süheyla Yengi ile çalıştın. Nasıl bir araya geldiniz ve kendisiyle çalışırken deneyimlediğin en önemli şey neydi?
Kendisiyle bir tanıdığım aracılığıyla tanıştım ve ses eğitimi almaya başladım. Bu süreçte yaşadığım en önemli deneyim Sezen Aksu’nun ders esnasında sesimi duyup yanına çağırmasıydı. “Ne kadar güzel bir sesiniz var.” dedi.

Şanıma İnanma sürecinde Sezen Aksu ile bir araya geldin mi? Şarkının bu yeni versiyonuna dair bir yorumda bulundu mu?
Sezen Aksu ile tanıştığımızda henüz aklımızda Şanıma İnanma ile ilgili bir plan yoktu. Beni şarkı söylerken duyup çağırdı ve sesimi çok beğendiğini söyledi. İsteği üzerine ona bir şarkı da söyledim. Hatta birkaç taktik de verdi. (Gülüyor) Beni desteklemesi benim için çok kıymetli. İkinci şarkımın da söz müziği Sezen Aksu’ya ait olacak. Ters köşe bir şarkıyla bu sefer daha da iddialı geliyorum.

Bu arada şarkının klibi de çok ses getirdi ve Youtube’ta neredeyse bir ay içinde üç milyon tık aldı. Klibin çekim süreci nasıldı?
Bunca sahte tık savaşının arasında bu güzel izlenme rakamlarını görmek gerçekten çok mutluluk verici. Klibimizi Meltem Şentürk yönetmenliğinde Eskişehir’de çektik. Bir gün boyunca çok yoğun çalıştık gerçekten ama değdi. İlk klipte hikayeyle şarkının önüne geçmek istemediğimiz için sade bir performans klibi çektik. Beni destekleyen ve yorumlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim. Hatta yeni kliple ilgili çalışmalara başladık bile.