Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
03/07/2018

Kolpa'dan Cem Karaca'ya selam

Ülkemizin sevilen pop rock müzik gruplarından Kolpa ile hem Merhaba Gençler 2018'in ilk videosu olan Bu Son Olsun'u hem de  grupla ilgili gelişmeleri konuştuk. 


Cem Karaca anısına geçtiğimiz aylarda yayımlanan saygı albümü Merhaba Gençler 2018'in ilk videosu, Kolpa'nın yorumladığı Bu Son Olsun şarkısına çekildi. Hem klibin detaylarını hem de grupla ilgili gelişmeleri solist Barış Yurtçu ve bas gitarist Bora Yeter’den dinledik.

Grup olarak uzun yıllar bir arada kalabilmek çok zor ve Kolpa bunu başarabilen gruplardan biri. Nedir bunun formülü?
Barış: Birbirimizi bolca dinlemek, anlamaya çalışmak ve iyi dost olmak... Bu saydıklarım gerçekten de çok önemli. Temelde çalışan ve üretime devam eden bir sistem oluşturmak lazım. Müzik de olsa her zaman bunun bir iş olduğunu unutmamak gerekiyor. Dağılan grup haberlerini duyduğumuzda üzülüyoruz; ama grup olmanın zorluklarını bildiğimiz için yaşanan sorunları da anlayabiliyoruz.

Cem Karaca’ya saygı albümü projesine nasıl dahil oldunuz?
Bora:
Projenin koordinatörü Sude Bilge Demir, çok iyi bir arkadaşımız. Projeden bahsedince mutlaka biz de yer almak istediğimizi söyledik. En başından beri Bu Son Olsun’u seslendirmek istemiştik. Yapımcımız Samsun Demir de bu isteğimizi onaylayınca prodüktör Emirhan Cengiz'le birlikte şarkıyı hızla kaydettik ve teslim ettik.

Bu Son Olsun’u seçmenizin özel bir sebebi var mı?
Bora: Öncelikle Barış'ın sesine ve yorumuna en yakışacak şarkı olsun istedik. Bu Son Olsun, Cem Karaca'nın herkes tarafından dinlenen ama tuhaf bir şekilde ismi pek bilinmeyen bir şarkısı. Anlam olarak da müzikal olarak da gerçekten çok güçlü bir şarkı. Şarkının sözleri de bize yapıcı ve pozitif bir enerji veriyor. Biz de bunun dinleyiciye iletilmesine kendi yorumumuzla aracı olmak istedik.