Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
06/05/2019

Elektronik müziğin sevilen ismi Christian Löffler sorularımızı yanıtladı

PSM Caz Festivali’nin geniş müzikal yelpazesinin en önemli renklerinden biri de Christian Löffler olacak. Alman prodüktör ve DJ ile 10 Mayıs‘ta gerçekleşecek performansı öncesinde konuştuk.

İstanbul'da daha önce birkaç kez sahne almıştın. O günlerden aklında neler kaldı?
Evet, hatta kariyerimin ilk canlı performanslarından birini İstanbul'da sergilemiştim. Bu şehre geri döndüğüm için inanılmaz heyecanlıyım; zira her gelişimde farklı bir İstanbul beni karşılıyor ve yaşam temponuz da oldukça yüksek. Güzel şehrinize her gelişimde daha çok hayranımla tanışıyorum ve bana gösterdikleri içten sevgi beni çok mutlu ediyor. Bu şehirle aramda güçlü bir bağ olduğuna inanıyorum, üstelik olağanüstü yemekleriniz de İstanbul'u sevmemde önemli bir etken diyebilirim.

Seni ilk kez izleyecek olan seyircilerini nasıl bir performans bekliyor?
Son albümümün etkileyici hikayesini görsel ve işitsel temalarla seyircimle buluşturmayı hedefliyorum. Bu köprüyü kurarken hiç de aceleci davranmıyorum ve ambiyansın değişimini mümkün olduğunda doğal yansıtmaya çalışıyorum. Daha önce deneyimlemediğiniz bir elektronik müzik performansına şahit olacağınızı garanti ederim.

Kısa süre önce ‘RY’ adıyla yeni bir single yayımladın. Yeni albümünü ne zaman çıkarmayı düşünüyorsun?
2019 sona ermeden yepyeni bir albüm çıkaracağım. Graal adını verdiğim albüm, sanat hayatımın bir sonraki safhasının ilk adımını temsil ediyor. Mayıs ayında turneme ara verip stüdyoya döneceğim. Hem albümümü hem de albümle birlikte çizmeye başladığım resimlerimi bitirmeyi hedefliyorum. Sonrasında yıl sonunda yepyeni bir prodüksiyonla yine turnede olacağım. Çok farklı bir sahne ve ışık sistemiyle, büyük ölçekli bir turne hazırlığındayız.
 

Doğa, müziğinde çok önemli bir yere sahip. Bize biraz bundan bahseder misin?
Üretimlerimi sürdürebilmek için doğayla iç içe olmam şart. Sessizliğe ve huzura ihtiyacım var. Bu nedenle müzik yapan çoğu arkadaşım gibi Berlin’de değil de Baltık Denizi kıyısındaki bu ufak kasabada yaşamayı tercih ettim. Müziğime yüzde 100 yoğunlaşabilmek için yaşadığım yerin çok sessiz olmasına özen gösteriyorum. Doğayla iç içe bir yaşam sürmek beni her anlamda dingin ve mutlu bir insan yapıyor. Doğada geçirdiğim süreç hem albümün ambiyansına hem de görsel diline ilham verdi. Albümümün her kreatif noktasında doğanın parmak izleri var. Müziğin doğadan beslendiği zaman dinleyiciye daha başarılı etki ettiğini de belirtmek isterim.

Almanya, halen elektronik müziğin anavatanı olarak kabul ediliyor. Bir performans sanatçısı, müzisyen ve prodüktör gözüyle Almanya elektronik müzik sahnesinin bugününü nasıl değerlendiriyorsun?
İnternetin yaygınlaşması sayesinde dünyanın dört bir yanından müziklere ve müzisyenlere ulaşmamız mümkün oldu. Bu sayede muhteşem yetenekler ve şarkılar keşfedebiliyoruz. Yine de Almanya halen elektronik müzik camiasında yeri sarsılmaz bir üretim ve başarı seviyesine sahip. Almanya'nın bu müzik türüyle olan bağı elbette köklü bir geçmişe dayanıyor. Bugün elektronik müzik sahnesine adım atacak olsanız ilham alabileceğiniz onlarca Alman sanatçı mevcut. Bence Alman elektronik müzik sahnesi bugün halen altın çağını yaşıyor. Ki-Records'la ortaklaşa yürüttüğüm prodüksiyon işlerinde yeni çıkan genç yeteneklere şans vermek beni çok mutlu ediyor. Fejka ve Aparde gibi son dönemin üstün yetenekli müzisyenleriyle çalışıyor olmak benim için çok önemli motivasyon. Almanya'dan keşfetmeye değer müzisyenler çıkmaya devam ediyor.


Son dönemde dinlemekten hoşlandığın yeni sanatçılar kimler ve yakın gelecekte ortaklaşa çalışma yayımlayacağın bir sanatçı var mı?
KiRecords'un yaz aylarında yeni albümünü yayınlayacağı Aparde, son dönemdeki en büyük favorim. Şarkıları gerçekten de ilham verici ve ilk kez dinlediğim zaman adeta şoke olmuştum. Aparde'yi bugüne dek hiç dinlemediyseniz Hands Rest adlı şarkısını mutlaka dinlemenizi öneriyorum. Janus Rasmussen'in çıkış albümü olan Vin de yakın dönemdeki favori kayıtlarımdan biri oldu. Son dönemde sıklıkla dinlediğim diğer sanatçılar; Hior, Ryan Hemsworth, Chastity Belt ve Superpoze! Kayıtlarını bitirmek üzere olduğum albümümde yalnız çalıştım ancak albümü tamamladıktan sonra sürpriz birkaç projem var. Şimdilik isim vermek için çok erken; çünkü albümümü her şeyin önüne koymuş durumdayım.