Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
RÖPORTAJ
30/09/2019

6-8 Eylül’de gerçekleşecek Kaş Caz Festivali'ni organizatörlerinden dinledik

6-8 Eylül’de Setur Marina ev sahipliğinde ilk kez gerçekleşecek olan Kaş Caz Festivali'ni organizasyon ortağı 3dots'dan Murat Sezgi ve Tuğberk Börü'den dinledik.  

Kaş Caz Festivali ilk kez gerçekleşecek. Fikir nasıl doğdu?
Uzun süredir Kaş’a gidip geliyoruz; burada yaşayan, iş ve hayat kuran çok sevdiğimiz arkadaşlarımız var. Gittiğinizde geri dönüş yolculuğu pek de hoşunuza gitmeyen bir yer. Kültür ve sanat alanında burada yapılabilecek çok güzel işler olduğunu düşünüyoruz. İki sene önce güzel tesadüfler üzerine tanıştığımız Serdar Karatepe (Panama Creative Agency) ile burada bir caz festivali düzenlemenin ne kadar güzel olacağı üzerine sohbet ederken zaten kendisinin bu hayali yıllardır ilerletmek istediğini, internet alan adından, sunum dosyalarına kadar bir çok çalışma yaptığını fark ettik ve harekete geçmeye karar verdik. Mekan arayışlarımız aylarca sürdü ve sonunda en doğru olduğunu düşündüğümüz, bu tip bir festivali için harika bir eşleşme olduğunu hayal ettiğimiz Setur Marina’da karar kıldık. Kendileri de bu fikre heyecanlandı ve gün batımı şahane, yelkenlilerin, teknelerin arasında ve çimenlerin üstünde, güzel müzik dinleyeceğimiz bir festival yaratmak üzerine yola çıktık.

Konserler dışında festivalde katılımcıları ne gibi etkinlikler bekliyor?
Festival katılımcılarının bölgeyi keşfetmesine katkıda bulunacak yan etkinlikler, kendilerine yatırım yapacakları aktiviteler, hobiler ve buluşmalar tasarlamak istiyoruz. İçerik geliştirirken hem bölgeyi daha iyi tanıma fırsatımız oluyor, hem de araştırırken bazen hiç bilmediğimiz şeyler öğreniyoruz. Yan etkinliklere dair çalışmamızı henüz bitirmedik. Fakat bu sene güzel bir manzara eşliğinde günün ilk saatlerinde güneşi selamlayacağımızı, Likya parkurlarında dingin yürüyüşler yapacağımızı, bölgeye ait özel lezzetleri birtakım içeceklerle eşleştirip damak zevklerimizi geliştireceğimizi, yelkencilik konusuna uzaktan imrenerek bakanları teknelere davet edeceğimizi söyleyebiliriz. Dalış ve paraşüt atlayış dünyalarıyla ilgili de ufak çalışmalarımız olabilir. Türkiye’de canlı etkinlik ve festival sektöründe, kültür sanat alanında çok önemli işlerin yaratıcısı olan Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak için kurulan, Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde (MUME) özel kayıtlar ve buluşmalar gerçekleştirmek üzerine çalışıyoruz.
Programı oluştururken nelere dikkat ettiniz? 
Programı oluştururken bir denge göz etmek için çabalıyoruz. Uluslararası bir isime yer vermek, bağımsız sahneden müzikleri eklemek, cazın ve doğaçlama müziğinin farklı alanlarına dokunmak gibi bazı formülleri deniyoruz. Aynı zamanda tabi ki Kaş’ın ve mekanın dokusuna uygun hareket etmek de önemli. Festivalin ilk gününde Lin Records’tan çıkan albümüne hayran kaldığımız Volkan İncüvez Quartet, Bebop sularında gezecek projeleriyle Önder Focan, Şenova Ülker, Engin Recepoğulları, Ozan Musluoğlu ve Ayhan Ötoplu, bizce gerçek bir caz kedisi olan Çağrı Sertel ve Instant projesi (Volkan Hürsever, Sarp Maden ve Volkan Öktem), İngiltere’den, son dönemde en sevdiğimiz projelerden birisi olan Mammal Hands olacak. Cumartesi gününü en sevdiğimiz Büyük Evblukada-lılardan, şu sıralar kendi projelerine ağırlık veren Gülin, harika bir saatte çalacak olan Ferit Odman Quintet, yarı likyalı tam zamanlı müzisyen Ediz Hafızoğlu’nun Nazdrave’si tam kadro olarak bizlerle olacak. Festivalin Cumartesi günü kapanışı da 40. yılını kutlayan ve bizlerde yeri büyük olan, bizce Kaş Caz Festivali’ne çok yakışacak Yeni Türkü.

Peki ya son gün?
Festivalin son gününde bizce Türkiye’de son dönemlerde çıkan en güzel işlerden birisi, Çağıl Kaya ve B’r Şeyler Eks’k projesi, bağımsız sahneye yaptıklarıyla çok saygı duyduğumuz, birlikte neredeyse her işimizde beraber kafa yorduğumuz Kaan Düzarat’ın Analog Kültür Experiment ekibi ve bu sefer konuk edecekleri Engin Recepoğulları ile Berlinli bir multienstrümentlist Deniz Mahir Kartal, yine iyi ki bizlerle dediiğimiz, evleri de kalpleri de Kaş’a yakın olan Elif Çağlar ve yine müziğine, kendisine hayran olduğumuz Korhan Futacı’yı ağırlayacağız. Festivalin DJ alanında Cuma günü Salon İKSV Direktörü, müzik seçkisine bayıldığımız Deniz Kuzuoğlu, Kaş’taki planlarımızla ilgili en başından beri yanımızda olan müzik gurusu Ahmet Uluğ ve yine yarı Kaşlı bir müzik delisi Kaan Sezyum var.

Son dönemde caz festivallerinde bir artış görüyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bunu dünyanın her yerinde gözlemlemek mümkün. Bir çok farklı müzik türüyle sürekli etkileşim halinde olan caz müziği - dinamik ve değişken, adapte olan yapısıyla, git gide daha fazla insanla buluşuyor. Merkezine caz ve doğaçlama müziğini alan etkinlikler, festivallerin adedi artıyor, bu alandaki müzisyenler farklı türde üretim yapan kişilerle ortak işler üretiyorlar. Türkiye özelinde söylemek gerekirse, hala - birçok şehirde, bölgede yeni festivallerin doğacağını, bu konuda büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Mevcut ekonomik iklim iyileştiğinde, sektör üzerindeki ağır yasal baskılar yeniden düzenlendiğinde Türkiye’nin farklı yerlerinde bu ve benzeri etkinlikler (umarız özgün olurlar) doğacaktır.