Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
10/11/2019

Tutkusunun peşinden gidip 9 yaşında ilk parasını kazanan Joe Whale ile tanışın

Tahtaya yaptığı çizimler nedeniyle öğretmenlerinden sık sık azar işiten Joe Whale, ailesinin kendisini okul sonrası özel bir sanat eğitimi kursuna göndermesiyle tutkusunu bir sonraki seviyeye taşımayı başarmış.

Çocuklarınızı ve onların doğuştan gelen yeteneklerini her daim desteklemelisiniz. Bu yeteneklere gerekli ehemmiyeti gösterirseniz ortaya harika sonuçlar çıkacaktır. Tıpkı biraz sonra anlatacağımız hikayede olduğu gibi. 9 yaşındaki Joe Whale'ın ailesi, oğullarının çizim sevgisini koşulsuz desteklemiş, bu tutku okulda ceza almasına sebep olmasına rağmen! Shrewsbury kentinin Shropshire ilçesinde okula giden 9 yaşındaki afacan, okulda sürekli öğretmenlerinden azar işitiyormuş. Bu durumun sebebiyse sınıfta bulunan tahtaya yaptığı çizimlermiş. Ders bitimlerinde tahtanın başına geçen ufaklık, tüm tahtayı çizdiği resimlerle dolduruyor ve ders işlenemez hale getiriyormuş. Joe'yu okul sonrası özel bir sanat eğitimi kursuna gönderen ailesi, Joe'daki değişimi kısa sürede gözlemlemiş. Oğullarının yeteneği, kurstaki öğretmenlerinin de ilgisini çekmiş. Yeteneği kısa süre kulaktan kulağa yayılan küçük ressam, İngiltere'nin Shrewsbury kentinde bulunan Number 4 adlı restoranın vip yemek odalarından birinin duvarlarını boyaması için seçilmiş! 
 Joe, artık çizimlerini The Doodle Boy mahlasıyla yapıyor ve kendisine ait bir web sitesi ve eserlerini paylaştığı sosyal medya hesapları var. Joe'nun babasıyla yapılan bir röportajda, küçük ressamın 4 yaşından itibaren üstün yetenek bursuna sahip olduğunu ve hatta küçük kardeşi Jesse'nin de geçtiğimiz sene aynı bursu almaya hak kazandığını öğreniyoruz. Joe'nun Number 4 adlı restorandaki duvarları boyaması toplam 12 saat sürmüş! Joe'nun babası Greg'e göre, ebeveynler çocuklarını her zaman dinlemeliler ve onların yeteneklerinin önünü açmalılar. Çocukların gerekirse mahalli kurs ve etüt ortamlarında ek eğitim almalarına da vesile olmalılar. Bazı ebeveynlerin çocuklarının yaramazlık yaptığını öğrendikten sonra özel zevklerini deneyimlemeye izin vermemeleri Greg'e göre büyük bir hata ve çocuğun hayatını kökten etkileyecek negatif bir hamleymiş. Joe ve kardeşi Jesse, sanat dolu bir yaşama ebeveynlerinin toleransı ve desteğiyle kavuşmuşlar. Keşke her çocuk bu iki yetenekli kardeş kadar şanslı olabilse. (BoredPanda)