Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
13/11/2020

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh benzersiz bir sergiyle onurlandırılıyor

Tüm zamanların en önemli ressamlarından Vincent Van Gogh için Indianapolis Museum of Art at Newfields’da çok özel bir sergiye konuk olacak. The Lume adlı sergi, Haziran 2021’de misafirlerine kapılarını açacak.

Sanat tarihinin en benzersiz ressamlarından olan Vincent Van Gogh, bu sene Yeni Zelanda’da müthiş bir sergi ile onurlandırılmıştı. COVID-19 salgını sırasında Hollandalı ressamın başyapıtlarını görmenin güvenli ve eğlenceli bir yolunu bulan Wellington şehri, Digital Nights Wellington – Van Gogh Alive ile efsane ismin çalışmaların Wellington sahiline yakın Odlins Plaza’daki nakliye konteynerlerine yansıtmıştı. Ziyaretçiler her gece, 45 dakikalık planlanan turlarda Van Gogh’un sanat eserlerini daha önce tecrübe etmedikleri gibi görme fırsatı yakalamıştı. 26 Ekim’de sona eren bu üç boyutlu dış mekan sergisinin başarısı, önümüzdeki sene Indianapolis’teki Indianapolis Museum of Art at Newfields’ın da The Lume adıyla benzer bir etkinliğe atma kararı vermesine neden oldu.
 The Lume, Avustralya menşeili Grande Experiences işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve Hollandalı ressamın The Starry Night, Almond Blossoms ve Irises gibi en ikonik eserlerine yer verecek. Müzenin dördüncü katının tamamına bu eserler yansıtılacak. Sergi, Newfields'ın 137 yıllık tarihinde türünün ilk örneği ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir sanat müzesinde bu ölçekteki ilk dijital sergi deneyimi olma özelliği taşıyor. The Melvin & Bren Simon direktörü ve Newfields CEO'su Dr. Charles L. Venable, "Ülkemizde dijital sergilerin geleceğini tam anlamıyla benimseyen ilk müze olmak üzere Grande Experiences ile iş birliği yapabildiğimiz için çok mutluyum," diye diyerek bu olayı duyurdu. The Lume, Haziran 2021’de başlayacak.