Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
31/12/2018

Marvel efsanesi Fantastic Four'un hikayesi

Sanatçıların kariyerlerinde önemli virajlar, mihenk taşları ve akışı değiştiren sürprizler boldur. Marvel'ın kurucusu Stan Lee'nin Fantastic Four'u yaratma hikayesi de böyle bir hikayedir. 


Timely Comics'in sahibi Martin Goodman'ın, iyi geçen bir golf maçı ertesinde aklına ilginç bir fikir gelir. Süper güçlü kahramanlardan oluşan bir takımın maceralarının okurlar tarafından büyük ilgi göreceğini düşünen Goodman, bu fikrini, firmasının sahibi olduğu Marvel Comics'in baş editörü Stan Lee'ye açar. Stan Lee'nin yıllar sonra Marvel Comics: The Untold Story (Marvel Çizgi Romanları: Bilinmeyen Öyküler) adlı kitabın yazarı olan Sean Howe'a anlatacağı süreç işte böyle başlar. Lee, birkaç gün içinde ekibiyle birlikte "milyonlarca fikir" üretir. Marvel Comics'in o dönemki baş yaratıcı yazar ve çizeri olan Jack Kirby'nin muhalefetine rağmen, dört kişilik bir ekibin maceralarının konu edileceği Fantastic Four'un ana hatları kısa sürede belli olur. Kirby'nin imza dokunuşuysa, bu dört kahramanın çekirdek bir aileye dönüştürülmesi olmuştur.


Kısa süre sonra karakterler ve güçleri Marvel ofisinde karara bağlanmıştı. Mr. Fantastic ailenin lideri olacak ve vücudunu sınırsız bir biçimde elastik olarak kullanabilecektir, kendisi aynı zamanda o güne dek Marvel markası altında yaratılmış en zeki bilim adamı olacaktır. Thing adı verilen karakter, ailenin yakın dostudur ve tüm bedeni mutasyon geçirerek bir meteor kadar dayanıklı kayalarla kaplı olacaktır; bu dönüşüm kendisine insanüstü ölçekte fiziksel kuvvet bahşedecektir. Invisible Girl, hem adından anlaşılacağı gibi görünmez olabilen hem de telekinezi sayesinde her tür enerjiyi manipüle edebilen bir karakter olacaktır. Invisible Girl'ün erkek kardeşi ise, tüm vücudu alevlerle kaplanan ve bir süper nova kadar enerji açığa çıkarabilen Human Torch olarak bu ekibi tamamlayacaktı.
Kirby, bu dörtlüyü bir bilim insanı ekibi olarak kurguladı, Invisible Girl ve Mr. Fantastic'i evlendirerek aile bağlarının kuvvetlenmesini sağladı. Thing, ailenin en yakın dostu olarak özel bir deneye katılacak ve diğer üç karakterle birlikte yüksek dozda gama ışınlarına maruz kalarak kendilerine süper güçler kazandıran kazaya ortak olacaktı. Stan Lee, bu çizgi romana ilk başlarda pek güvenmese de eşi Joan B. Lee'nin desteği ve inadı sayesinde Fantastic Four piyasaya sürülecek ve çizgi roman tarihinde bir mihenk taşı konumuna erişecektir.