Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
23/11/2018

Marihuana 2019'da Amerikan restoranlarında mönülerin yıldızı olacak

Michelin yıldızlı restoranlar, taze sıkma meyve suyu satıcıları, organik ürün büfeleri ve sağlıklı smoothie satan dükkanları pek çoğu restoranlarında marihuana'ya yer açmaya başladı. 

Amerikan restoranları, ülkenin değişen sosypolitik yapısına ayak uydurarak mönülerini güncellemeye devam ediyorlar. Son zamanlarda, ülkenin pek çok eyaletinde serbest bırakılan marijuana kullanımı, şeflere ve restoranlara da bu değişime ayak uyma konusunda ilham verdi. Dünyanın en önde gelen gıda sektörü yayınlarından olan Baum and Whiteman'ın açıkladığına göre, Amerikan restoran sektöründe 2019 yılında marijuana, mönülerin yıldızı olacak. Michelin yıldızlı restoranlar, taze sıkma meyve suyu satıcıları, organik ürün büfeleri ve sağlıklı smoothie satan dükkanların hemen hemen pek çoğu restoranlarında marijuana'ya yer açmakla kalmadılar, yükselen bu trendi destekleyebilmek için marijuana stokları yapmaya başladılar!
 


 

Henüz zincir restoranlar bu trende mesafeli yaklaşıyor olsalar da otoriteler, 2019 sonunda Olive Garden ve Applebee's gibi dev restoran zincirlerinin de yükselen marijuana trendine karşı kayıtsız kalamayacaklarını öngörüyorlar. ABD Sağlık Bakanlığ'ının bu konudaki tek bir yaptırımı var; yiyeceklerde marijuana'nın doğru kimyasal reaksiyonunun açığa çıkarılması. Bakanlık, marijuana'nın içindeki CBD'nin kullanımını serbest kılarken, THC'nin kimyasal olarak açığa çıkmasını engelleyen tariflere onay veriyor. CDB, marijuana'nın kronik ağrıları geçiren, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen bileşeni olarak biliniyor ve modern tıpta kullanılıyor. THC ise tahmin edebileceğiniz gibi marijuana'nın sebep olduğu "sarhoş kafa"yı ortaya çıkaran bileşen ve eğer Sağlık Bakanlığı bu bileşeni açığa çıkaran bir tarife denk gelirse, restoranın bu tarifi uygulamasını yasaklıyor. Detayları çetrefilli olsa da bundan bir sene evvelinde kullanımı illegal olan marihuana'nın bir sene içinde sofralara kadar gelmiş olması küçümsenmeyecek bir "gelişme" olarak değerlendiriliyor.