Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
04/04/2019

Avrupa'nın ilk denizaltı restoranı Under, Norveç'te açıldı

Norveçce'de 'merak etmek' anlamına gelen Under, Avrupa'nın ilk denizaltı restoranına isim oldu. Under için şimdiden binlerce kişi rezervasyon kuyruğunda! 


Norveç kıyı şeridinin en güney noktasında yer alan 110 metre uzunluğundaki bu beton yapı, konuklarını Avrupa’nın ilk deniz altı restoranı Under’da yemek yemeğe davet ediyor. Sakın endişelenmeyin, restoran denizin uygulayacağı basınç ve şoka dayanacak şekilde yarım metre kalınlığındaki beton duvarlarla çevrilmiş! Kara ve deniz arasındaki hassas ekolojik dengeyi konseptinin bir parçası haline getiren Under, beş metre derinlikteki deniz tabanına dayanmak için denize yarı yarıya batmış bir şekilde inşa edilmiş. Konuklar, kıyı şeridi ile okyanus arasındaki geçişi müthiş dekorasyonuyla birleştiren bar bölümünü ziyaret ettikten sonra bu eşsiz restorana ulaşabiliyor.


Restoran, New York'taki 11 Eylül Müzesi ve Oslo'daki opera binasını dizayn eden Norveçli mimarlık firması Snoehetta tarafından tasarlandı. Under’ın 40 kişi kapasiteli yemek salonundaki panoramik pencereler sayesinde, her mevsim görüntüsü değişen deniz manzarası keyifle seyredilebiliyor. Bu muazzam yapının tavan panelleri, okyanusa düşen gün batımının renklerini referans alarak tasarlanmış ve mekana bambaşka bir ambiyans katmış. Under’ın mönüsünde, sürdürülebilir ve yerel kaynaklı ürünlere ağırlık verilmiş ve kaliteli bir yemek deneyimi için bölgedeki ekolojik yaşama hassasiyet gösteren bir anlayış hakim kılınmış. Danimarka’nın en meşhur şefi Nicolai Ellitsgaard ve onun bizzat yetiştirdiği, Michellin yıldızlı restoranlarda çalışmış 16 kişilik mutfak ekibi, konuklara benzersiz bir deneyim sunmak için Under’da dünyanın en seçkin yiyeceklerini hazırlıyorlar.