Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
25/08/2017

Belçika'nın kedi festivali Kattenstoet ile tanışın

Kıta Avrupası'nın en kadim kent festivallerinden biriyle tanışmaya hazır mısınız? Tüm kedi hayranları bu festivali görmeli!


The Cat Parade, ya da geleneksel adıyla Kattenstoet, Belçika'nın Ypres kentinde düzenlenen, kedilere adanmış bir festival. 1955 yılından beri üç yılda bir olmak kaydıyla Mayıs ayının ikinci Pazar gününde düzenlenmekte olan festival, her seferinde binlerce meraklı kedi severi ağırlıyor. En son 2015 yılında düzenlenmiş olan The 43th Cat Parade, gelecek yıl 13 Mayıs'ta gerçekleşecek.
Aslında Kattenstoet festivali her zaman bu kadar masum ve sevimli değilmiş! Ortaçağ Avrupasında kediler uğursuz hayvanlar olarak kabul edildikleri için yakılarak vahşice öldürülürlermiş. Bu festival fikri ilk olarak şehri fareler basınca ortaya çıkmış! Farelerden kurtulmak için şehre getirilen kediler, fare ve insan nüfusunu bastırınca bu defa pisicikler işkence edilerek yakılmaya başlanmış. 1800'lerin ilk çeyreğine kadar süren uygulama nihayetlendikten yaklaşık bir asır kadar sonra Ypres kentinin kilise korosunda görev alan çocuklar bu geleneği yaşatmaya karar vermişler ve ortaya bu şahane festival çıkmış! Neyse ki artık kimse kedilere kötü muamele etmiyor ve Ypres, Avrupa'nın fahri kedi cenneti olarak kabul ediliyor. Şimdi sizleri bu eğlenceli festivallden fotoğraflarla baş başa bırakalım.


Son fotoğraf festivalin kapanışından gelsin. The Cat Parade'ın kapanışı geleneksel olarak bir cadı yakılarak sona eriyor. Cadı niçin mi ölmek zorunda? Onu inanın kimse bilmiyor.