Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
24/04/2017

8 fotoğrafla dünyanın en soğuk köyü Oymyakon

Yeni Zelandalı fotoğrafçı Amos Chapple, dünyanın en soğuk köyünde bir hafta geçirdi ve ortaya işte bu görseller çıktı.

Oymyakon, Rusya'nın Saha Cumhuriyeti'ne bağlı Oymyakon ulusunda yer alan ve dünyanın en soğuk köyü olarak bilinen bir köy. Nüfusu 2014 yılı verilerine göre 517'dir. Verhoyansk kasabasıyla birlikte dünyanın havası en soğuk yerleşim birimlerinden biri olsa da birçoklarınca dünyanın en soğuk yerleşim birimi olarak kabul edilmektedir. Bir okul ve sağlık kliniğinin bulunduğu köyde, kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobiller kullanılamamaktadır.
Saha Cumhuriyeti'nin doğusunda ve Indigirka Nehri'nin kıyısında bulunan bulunan köy, Kuzey Kutbu'na çok yakın olmasından ötürü aralık ayında sadece 3 saat güneş ışığından faydalanabilirken yaz aylarında 21 saate kadar güneş görüyor. Köy, deniz seviyesinden ise 741 metre yükseklikte yer alıyor. Tundra ikliminin etkisi altında bulunan köyde kış aylarında hava sıcaklığı -50 derecenin altında seyretmekte. Hatta yaz aylarında bile oldukça soğuk olan köyün hava sıcaklığı çoğu zaman −10 dereceye kadar inebilmekte. Oymyakon meteoroloji istasyonu tarafından 6 Şubat 1933'te hava sıcaklığı −67.7 derece olarak ölçülmüş ve bu hâlen köy için rekor olarak kabul edilmekte.
Yeni Zelandalı fotoğrafçı Amos Chapple da işte yaşam koşullarının böylesine zor olduğu, dünyanın en soğuk köyünde bir hafta geçirmiş ve ortaya aşağıdaki fotoğraflar çıkmış. Fotoğraflara bakarken bile içimiz ürperdi doğrusu!