Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
24/04/2020

Yeni neslin yükselen hip hop yıldızları

Roddy Ricch, Stormzy ve Rico Nasty gibi yeni neslin yükselen rap yıldızlarına göz attık. Üstelik 55 şarkılık "Urban Stop" Spotify listesinde yıl içinde yayınlanmış pek çok enfes şarkıyı keşfedebileceksiniz.

RODDY RICCH
Listemizin ilk sırasında tabii ki Roddy Ricch var! Gangsta rap'in doğup popülerleştiği; N.W.A, Dr. Dre, Eazy-E, MC Eiht ve Kendrick Lamar başta olmak üzere nice rapper'ın memleketi olarak ünlenen Compton’ın son gözdesi olan 1998 doğumlu müzisyen, kuşkusuz bu yıl rap müzikteki en flaş isim. Aralık 2019’da yayınladığı “Please Excuse Me for Being Antisocial” albümüyle ortalığı adeta darmadağan eden ve Billboard 200 listesine 1 numaradan giren genç rapper, 15 yıl sonra bu başarıyı gösteren ilk rap müzisyeni oldu. Hatta albüm dört hafta 1 numarada kalarak 50 Cent'in 2003 yılında yayınladığı 'Get Rich or Die Tryin’ albümünden sonra bu başarıyı gösteren ilk rap albümü olmayı da başardı. Albümünden yayınladığı dördüncü single “The Box” ile adeta kendi tarihini yazan Roddy Ricch, Billboard Hot 100 listesinde 10 hafta birinci kalarak Eminem’in 12 hafta birinci kalan "Lose Yourself ve Drake’in 11 hafta birinci kalan "God's Plan" şarkılarından sonra üçüncü sıraya yerleşti. 2020, kesinlikle Roddy Ricch’in yılı!
 STORMZY
Gerçek adı Michael Ebenazer Kwadjo Omari Owuo Jr. olan Stormzy, İngiliz rap sahnesinin dünya müziğine en güzel armağanlarından biri. 2014 ve 2015 MOBO Ödülleri'nde (Music of Black Origin) “En İyi Grime Sanatçısı” ödülünü kazanan ve BBC'nin Sound of 2015 listesinde takip edilesi sanatçılar arasında gösterilen 1993 doğumlu müzisyen, patlamasını 2017 çıkışlı “Gang Signs & Prayer” albümüyle gerçekleştirdi. İngiltere’de albüm satışları listesinde bir numaraya ulaşan ilk grime albümü olan “Gang Signs & Prayer”, 2018 Brit Ödül töreninde Ed Sheeran ve Dua Lipa gibi güçlü rakipleri geride bırakarak “Yılın Albümü” ödülünü kucakladı. Stormzy, ikinci albümü “Heavy Is the Head”i ise geçtiğimiz Aralık ayında piyasaya sürdü. Aitch, Burna Boy, Ed Sheeran, Headie One, H.E.R. ve Yebba gibi isimlerle gerçekleşen düetlerle dikkat çeken albüm, "Vossi Bop", "Crown", "Wiley Flow" ve "Own It" gibi şarkılarla adından bolca söz ettirdi.
 RICO NASTY
Hip hop’ın yıldızı her geçen gün parlayan kadın temsilcilerinden biri olan Rico Nasty, en çok ‘Hey Arnold’ ve ‘iCarly’ gibi hit olmuş şarkılarıyla tanındı. Lil Yachty’nin ‘Hey Arnold’un remiksini yapmasından sonra adeta bahtı açılan 1997 doğumlu çılgın müzisyen, başarılı birkaç mixtape (ücretsiz albüm) denemesinden sonra Haziran 2018’de Atlantic Records ile anlaşma imzalayarak kariyerinde önemli bir virajı döndü. Nisan 2019’da Kenny Beats ile birlikte ‘Anger Management’ çalışmasına imza atan ele avuca sığmaz müzisyen, 2020’ye ise adeta bomba gibi girdi. Hip Hop’ın yükselen yıldızı Rico Nasty, yeni teklisi Lightning’i renkli ve futuristik klibiyle birlikte yayınladı ve kısa bir süre sonra yılın ikinci teklisi Popstar’ı karantinada evinin bodrum katında çektiği fütüristik klibiyle birlikte yayınladı.
 


55 şarkılık Urban Stop listesinde pek çok yeni müzisyeni ve bu yıl içinde yayınlanmış enfes şarkıyı keşfedebilirsiniz. O halde açı sesi ve sokağın ritmine kulak verin!