Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
25/04/2020

Woodstock: Three Days That Defined a Generation belgeseliyle efsaneye tanık olun

Barış ve Müzik” sloganıyla yola çıkan Woodstock Festivali’nin ortaya çıkış sürecini ve sonrasında yaşananları konu edinen “Woodstock: Three Days That Defined a Generation" adlı belgeseli her müzik sever izlemeli.

New York eyaletinin Bethel kasabasında bulunan bir mandıra çiftliği, dünya müziğinin en önemli organizasyonlarından birine, belki de en önemlisine sahne olmuştu. 15-18 Ağustos 1969 tarihleri arasında, 400 bin müziksever gencin katılımıyla tarih yazan Woodstock, birbirinden önemli 32 grup ve müzisyenin sahne aldığı bir konser dizisiydi. Festival öylesine yoğun ilgi görmüş ve başarılı olmuştu ki, üç gün boyunca Woodstock alanında olup biteni kayıt altına alan ve festivalle aynı adı taşıyan belgesel, 1970 yılında düzenlenen Oscar ödül töreninde “En İyi Belgesel” dalında altın heykeli bile kapmıştı.


Kimler kimler çıkmadı ki Woodstock sahnesine; Joan Baez, Santana, Canned Heat, Grateful Dead, Creedence Clearwater Revival, Janis Joplin, Sly and the Family Stone, The Who, Jefferson Airplane, Joe Cocker, Crosby, Stills, Nash & Young ve Jimi Hendrix, o efsane sahnede performans sergileyen isimlerden birkaçıydı. Bir avuç hippi gencin hayali bir anda 400 bin insanın gerçeği haline dönüşmüş, 50 yıl sonra dünyanın hemen hemen her ülkesinde düzenlenen müzik festivallerinin temeli atılmıştı. Barış ve Müzik” sloganıyla yola çıkan Woodstock Festivali’nin ortaya çıkış sürecini ve sonrasında yaşananları konu edinen “Woodstock: Three Days That Defined a Generation”ın yönetmen koltuğunda “Scottsboro: An American Tragedy” belgeseliyle Oscar’a aday olan Barak Goodman oturuyor. Woodstock efsanesinin 50. Yılı şerefine çekilen bu belgeseli kaçırmayın.