Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
29/03/2021

Öykü Aras, ilk albümü ‘İçinize Doğru’ ile müzikseverlerin karşısında

Öykü Aras’ın elektronik müzik, ambient, özgür doğaçlama ve minimalizm gibi birçok müzik stilinden etkiler taşıyan ilk albümü 'İçimize Doğru', Shalgam Records etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

Disiplinlerarası birçok üretime imza atan sanatçı Öykü Aras’ın elektronik müzik, ambient, özgür doğaçlama ve minimalizm gibi birçok müzik stilinden etkiler taşıyan ilk albümü “İçimize Doğru” Shalgam Records etiketiyle çıktı. Birçok şarkıda söz ve müziğe Aras’ın imza attığı, prodüktörlüğünü Şevket Akıncı’nın üstlendiği albümün kapağında ise sanatçı Nazlı Gürlek Hodder’ın İçeride adlı eseri yer alıyor.
 İnsanın özüne doğru yaptığı bir yolculuğun hikâyesi olan “İçimize Doğru”, karanlığıyla yüzleşmeye cesaret eden ve aydınlığının sorumluluğunu alan insanların öykülerinden izler taşıyor. “İçimize Doğru” adlı albüm dijital platformlar üzerinden dinlenebilirken, albümde yer alan “Uyan” adlı şarkının klibi ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı.
 


Fransa’da güzel sanatlar eğitimi alan Öykü Aras, üretimlerinde ses ve nefesin birbiriyle olan iletişimi, döngüsü, bedenle ve duygularla olan bağı üzerine çalışırken, kilden ve camdan ürettiği heykelleri nefes ve sesle aktive ederek performanslar gerçekleştirdi. İnsanın ve insan sesinin ilkel, tinsel ve öz olanla ilişkisini araştıran sanatçının ilk albümü “İçimize Doğru”, insanın özüne doğru yaptığı bir yolculuk hikâyesi… Köklerimizdeki bilgeliği ve onunla temas etme yollarımızı; düşüncelerimizin, hislerimizin ve hassasiyetimizin gücünü hatırlamayı ve hatırlatmayı amaçlayan Aras’ın albümde yer alan besteleri, karanlığıyla yüzleşmeye cesaret eden ve aydınlığının sorumluluğunu alan insanların öykülerinden izler taşıyor.
 


Elektronik müzik, ambient, özgür doğaçlama ve minimalizm gibi birçok müzik stilinden etkiler taşıyan albümde Öykü Aras’ın besteleri, albümün prodüktörlüğünü üstlenen Şevket Akıncı’nın özgür, fantastik ve şiirsel üslubu ve kendine özgü düzenlemeleriyle müzikseverlere ulaşıyor. Kolektif emeğin ürünü olan albümde Akıncı aynı zamanda düzenlemelere ve iki şarkının müziklerine de imza atarken, Zeynep Oktar ile Nihal Saruhanlı da düzenlemelere ve tüm parçalara yaptıkları özgün katkılarıyla yer alıyorlar.
 


Ceyda Kurhan’ın iki şiirinin şarkıya dönüştüğü “İçimize Doğru”da, bir parçanın düzenlemesi ise Cansun Küçüktürk’e ait. Albümde yer alan diğer müzisyenler arasında Ruşen Alkar, Hazal Döleneken, Cymin Samawatie, Can Ömer Uygan, Başak Yavuz gibi isimler bulunuyor. “İçimize Doğru”nun genel kayıt ve mix’leri Barkın Engin tarafından BAU stüdyolarında, mastering’i ise Burak Tamer tarafından yapıldı.