Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
02/09/2021

Nirvana’nın unutulmaz albümü Nevermind, 30. yaşını kutluyor

Tüm zamanların en başarılı albümlerinden biri olan Nevermind, bu ay 30. yaşını kutluyor. Grunge'ın efsanevi ismi Nirvana’nın 24 Eylül 1991'de yayımladığı çalışma, rock müzik tarihini adeta değiştirdi.

Nirvana’nın 90’ların hemen başında ortaya çıkıp müziği kökten değiştirdiği günler dün gibi aklımızda! Tüm zamanların en başarılı albümlerinden biri olan Nevermind, bu ay 30. yaşını kutluyor. Grunge'ın efsanevi ismi Nirvana’nın 24 Eylül 1991'de yayımladığı çalışma, rock müzik tarihini adeta değiştiren albümlerden biri oldu. Smells Like Teen Spirit, In Bloom, Lounge Act ve Drain You gibi klasikleşen şarkıların bulunduğu albüm, o dönem dört aylık olan Spencer Elden'ın su altında çekilen ikonik kapak pozuyla da büyük ses getirmişti. Nevermind, yıllar içinde grunge müziği tanımlayan bir efsane haline gelirken, Elden'ın 15 saniyeliğine su altında kalarak 200 dolar kazandığı poz da dünyanın en çok bilinen kareleri arasında yerini aldı.

 Kaliforniya'da Sound City Studios'ta kaydı alınan 42 dakikalık Nevermind, Nirvana'yı ve Grunge'ı dünyaya tanıtan albüm olarak da biliniyor. Albümün ilk teklisi Smells Like Teen Spirit, yayınlanır yayınlanmaz dev bir hayran kitlesi oluşturmuş ve kısa zaman içinde dünyanın en popüler şarkılarından biri haline gelmişti. Curt Cobain'in Seattle Grunge'ın kısıtlayan sınırlarını aşıp Pixies gibi gruplardan ilham alarak ses düzeyinin müziğin etkisi üzerinde deneysel bir çalışma yaptığı Nevermind, dünya genelinde 30 milyonun üzerinde satış gerçekleştirerek oldukça önemli bir ticari başarı da yakaladı. Billboard 200 listesinde Michael Jackson'un Dangerous albümünü geçerek 1. sıraya yükselen albüm, o dönem MTV’nin en çok ekrana getirdiği kliplerden biri oldu. Kendisinden sonra gelmiş nice rock grubunu etkileyen Nevermind albümü, Nirvana’nın 2014’de Rock and Roll Hall of Fame’e girebilmesini neden olan en temel etkenlerden biri olmuştu.