Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
13/03/2018

En iyi Rock belgeselleri

Rock müzik tarihinin en unutulmaz belgesellerini sizin için listeledik. Bu belgeseller sadece müzik tarihine değil, sinema tarihine de geçti.


Rock gruplarının kariyer hikâyeleri genelde oldukça renkli ve macera dolu oluyor. Sinema dünyası ile rock dünyasının kesişim noktası da işte burada başlıyor. Bugüne kadar beyaz perdeye yansıyan rock belgeselleri arasından en unutulmaz olanlarını sizler için bir araya getirdik. Bu belgeseller sadece müzik tarihine değil, sinema tarihine de geçti. Hatta bazıları popülaritesi bitmiş grupları yeniden diriltti! İşte en iyi Rock belgeselleri!
 

It Might Get Loud (2008)
Gitar müziğinin üç kahramanı; Jimmy Page (Led Zeppelin), The Edge (U2) ve Jack White (The White Stripes) bir araya gelip, hayat verdikleri enstrümanın onlara nasıl hayat verdiğini anlatıyor. Muhteşem!

Metallica: Some Kind of Monster (2004)
Metallica’nın çalkantılı yıllarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren, grubun dürüstlük ve saydamlık abidesi belgeseli. Müzik dünyasında karmaşık hisler uyandırmış olsa da sinema dünyası bu açık yürekliliğe bayılmıştı!

Anvil: The Story of Anvil (2008)
Grubu küllerinden doğuran belgesel. Kariyerine son veren Kanadalı grup Anvil, bu belgesel sonrasında o kadar gündem oluşturdu ki, yeniden aktif hâle geçti. Muazzam bir “kaybeden” hikâyesi. İzlemeyen çok şey kaçırır.

The Filth and the Fury (2000)
Punk tarihine adını yazdırmış efsane grup Sex Pistols’ın bilinmeyenleri bu belgesel ile ortaya çıkmıştı. Resmen hazine değerinde bir iş.

Gimme Shelter (1970)
Rock belgeselleri tarihinin ilk örneklerinden. Efsane grup Rolling Stones’un 1969 turnesine konuk oluyor ve sahne arkasında neler yaşandığına tanık oluyoruz.

This Is Spinal Tap (1984)
Sadece belgesel olarak değil, başlı başına bir sinema eseri olarak beyaz perdenin kült yapımlarından biri. Bugüne bugün bu belgeseli izlememiş büyük rock grubu yoktur diyebiliriz. Rock tarihinin pek çok esprisi bu filmden çıkmıştır. Absürt komedi destanı!

Let It Be (1970)
The Beatles elemanlarının köklere dönüp grubu bir arada tutan elementleri yeniden hatırlamak için stüdyoya kapanmasını konu alan belgesel, aslında grubun dağılmaya giden yoluna ışık tutuyor. Klasik!

Lemmy (2010)
2015 sonunda ramızdan ayrılan rock‘n’roll ikonu Lemmy Kilmister’ın gizemli hayatını hiç bu kadar yakından izleme şansımız olmamıştı. Bu belgesel sayesinde Lemmy’ye bir kez daha hayran olduk!

Pearl Jam Twenty (2011)
Ünlü yönetmen Cameron Crowe işin arkasında olur da ortaya bir şaheser çıkmaz mı? Hele de konu Pearl Jam ise!

Rush: Beyond the Lighted Stage (2010)
Progresif müziğin taçsız kralları ilk defa bu belgesel ile tüm kariyerlerini bu kadar açıkça anlatmışlardı. Kült yapımlardan biri.

Metal: A Headbanger’s Journey (2005)
Heavy metal’in yeniden yükselişe geçtiği dönemde bu belgesel öyle bir etki yarattı ki, tüm dünyada olay oldu!

Global Metal (2008)
Metal: A Headbanger's Journey’yi çeken Sam Dunn ve Scot McFadyen ikilisinin (Banger Films) bir sonraki işi bu belgesel olmuştu. Gelişmiş ülkeler dışında heavy metal’in nerelerde nefes alıp verdiğine dair, çarpıcı bir çalışmaydı.

End of the Century (2003)
Punk’ın kralları Ramones’u anlatan çok yapım var ama bu belgesel gibisi gelmedi. Kirli, çürük, paslı... İşte New York’un arka sokakları!

Iron Maiden: Flight 666 (2009)
Banger Films, efsane grup Iron Maiden ile turneye çıkıyor ve grubun kendi uçağıyla sehayat ettikleri tüm macerayı olağanüstü bir kurguyla aktarıyor. Bu belgeseli izlemeyen Maiden hayranıyım demesin!

Sound City (2013)
Rock tarihinin en sevilen, en ikonik figürlerinden Dave Grohl sadece Nirvana ve Foo Fighters kariyerleriyle değil, sinema aşkıyla da meşhur. Bu belgesel ile Sound City Stüdyosu’na ışık tutarken aynı zamanda müzik tarihinde bir gezintiye de çıkarıyor bizi.