Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
MÜZİK
02/01/2018

2018'nin heyecanla beklenen albümleri

Yeni yılla beraber yeni albümler, yeni şarkılar ve o şarkılar eşliğinde yaşanacak yepyeni anılar biriktirmeye hazır mısınız? Sizler için gelecek yılın en beklenesi albümlerini çıkaracak grupları listeledik!


FALL OUT BOY
Ayrılığın bu kadar yaradığı başka grup hatırlayan var mı? Pete Wentz ve çetesi, jelibon kıvamındaki pop-punk marşlarıyla arenaları sallamaya devam ediyor. Yüksek enerjili şovlarını henüz ülkemiz topraklarında bir kez bile izleyememiş olmamız ne talihsizlik! Yine de müzik evrensel ve artık dijital piyasa sayesinde her şey parmaklarımızın ucunda, o sebeple yeni Fall Out Boy albümü MANIA yayınlandığı gibi sesi sonuna kadar kökleyecek ve lolipop hitleriyle komşularımızın rahatını bozacağız! Albümden şimdiye dek yayımlanan tekliler Young and Menace ve Champion’da duyduklarımız fazlasıyla hoşumuza gitti. 19 Ocak’ta MANIA’nın geri kalanını da dinleyeceğiz. Bakalım Fall Out Boy piyasaya dönüş başarısını devam ettirebilecek mi?


FRANZ FERDINAND
Bir ada düşünün ki her yanından kulaklara müziğin en güçlü notaları çalınsın. Birleşik Krallık, en klas gruplarından birinin piyasaya dönüş albümünü müjdeliyor. Glasgow’un hınzır bandosu Franz Ferdinand, kariyerinin beşinci stüdyo albümü Always Ascending ile tam üç yıl ara verdikten sonra gecelerinizi neon renklere boyamak için dönüyor. Geçtiğimiz ay piyasaya çıkan ve albümle aynı adı taşıyan teklileri şahaneydi! Sayesinde iştahlar kabardı, kulakların akordu yapıldı. Franz Ferdinand, 9 Şubat’ta piyasaya çıkaracağı albüme toplam 10 adet yepyeni şarkı sığdırmış ve dinleyicilerine 40 dakikalık safkan bir rock ‘n’ roll kokteyli hazırlamış. Yılın en şık albümlerinden biri olacağına şüphemiz yok!


MANIC STREET PREACHERS
Galler, Birleşik Krallığın belki de en mütevazı ülkesi. Ancak bu yemyeşil ülkecikten müzik piyasasına azımsanamayacak ölçüde önemli isimler katılmış ve yön vermiştir. Bu isimlerin arasından en önemlilerinden biri de elbette Manic Street Preachers’tır. Hayranlarının “Manics” olarak adlandırdığı Galler delikanlıları uzun zamandır süren nostalji turnelerine bir ara vererek sıfır kilometre şarkılardan oluşan yepyeni bir albümle döneceklerini müjdelediler. Yeni albümlerinin Generation Terrorists ve Everything Must Go albümlerinin melez bir harmanı gibi tınladığını söyleyen Manics tayfasının yeni şarkılarını duymak için birazcık daha bekleyeceğiz; zira Resistance is Futile adını verdikleri yepyeni albümleri 6 Nisan’da piyasada olacak. Yeni Manics şarkıları baharı yasa çevirecek!


CHARLI XCX
Charlotte Emma Aitchinson, seni yaramaz kız, özlettin kendini! Müzik dünyasına zımba gibi bir giriş yapan ve True Romance (2013) ile Sucker (2014) adını verdiği kayıtlarla ortalığı birbirine katan Charli XCX’in çılgın sesini en son 2016 yılında vizyona giren The Angry Birds Movie’de duyduğumuza inanamıyoruz! Üç senelik suskunluğunu geçtiğimiz aylarda yayımlanan ve listeleri alt üst eden BOYS adlı teklisiyle bozan Charlie’nin 2018’in ilk çeyreğinde yayımlanması beklenen albümünün çok canlar yakacağını söylemeliyiz. Pop listeleri ve dans pistleri hazırsa, Charli XCX ile randevunuza hazırlanmaya başlasanız fena etmezsiniz. Birbiri ardına patlayan hitler tarafından gafil avlanmak istiyorsanız, orası sizin bileceğiniz iş tabii!


VAMPIRE WEEKEND
Ezra Koenig, gönül tellerimizi titretmeye ve çekik gözleriyle hanımefendilerin kalplerinde patinaj çekmeye niyetli! New York’tan kulaklarınıza kanat çırpan, indie rock’ı barok pop’la yatağa sokan Vampire Weekend, bahar aylarında gönül yaylarınızı gevşetmek için dönüyor! 2018 yılı aynı zamanda grubun adını taşıyan ilk stüdyo albümünün 10. yıl dönümü olacak. Vampire Weekend, bunu pek takmışa benzemiyor zira yepyeni şarkılarıyla ortalığı birbirine katmaya hazırlar! Rostam Batmanglij’in ayrılığından sonra Vampire Weekend’in tökezleyeceğini zannedenler fena halde yanılmışa benziyorlar; zira Koenig’e göre grubun müziği kendi potansiyelinin zirvesine doğru yol almış durumda! 2013 yılında yayımlanan ve Grammy kazanan Modern Vampires of the City’e takla attırabilirler mi dersiniz? Yakında göreceğiz!


MAJOR LAZER
Rütbesini bilemeyen çömezler bir adım öne çıksın; zira dans pistlerinde içtima alma vakti geldi de geçiyor bile! Son yıllarda dünya üzerinde gerçek anlamıyla “kopulan” her partide en az bir Major Lazer hiti dinlemeye alıştık! Lazer konusunda böylesi oynak bir doz aşımı yaşayacağımızı öngörememiş olsak da durumdan şikayetçi değiliz, bilakis ritme ayak uydurmaya çalışıyoruz! Major Lazer da boş durmadı ve adı henüz açıklanmayan yepyeni albümünün prodüksiyonuna girişti. Weeknd ve Travis Scott destekli bu yepyeni albümde grubun son dönemde yayımladığı teklilerin remiks versiyonlarını da sıfır kilometre şarkılarla birlikte dinleyeceğiz. Cold Water, Believer, Run Up ve Know No Better’dan duyduğumuz kadarıyla yılın dans albümü geliyor!


THE PRODIGY
90’larda hangi gruptaydınız? Nirvana sevenler mi? Metallica ile kafa sallayanlar mı? Backstreet Boys ile beş kişilik koreografiler yapan gruptan mı? Bizi merak edenlere yaktığımız meşalelerle tribün holiganlığını dans pistlerine transfer eden The Prodigy’nin marşlarıyla cevap vermeyi borç biliriz! Sahi, The Prodigy olmasa 90’lar nasıl geçerdi yahu? Liam Howlett, Keith Flint ve Maxim’den oluşan manyak üçlü bugün halen her yeni albümleriyle içimizi kıpır kıpır etmeyi başarıyorlar. 2018 yılında da birbirinden leziz The Prodigy şarkıları eşliğinde rave’i electronica’ya bandırıp, techno’ya sürüp sürüp yiyeceğiz! Kramponlarınızı giymeyi unutmayın, o dans pistinden duman çıkarmayan yanımıza yaklaşmasın.


INTERPOL
2014 yılında El Pintor’la gönüllerimizi dağladıktan kısa bir süre sonra yollara dökülen ve 15. yaş gününü kutlayan efsane albümleri Turn on the Bright Lights’ı dünyanın dört bir yanında tekrar tekrar icra eden Interpol, nihayet yeni şarkıların ve dolayısıyla da yeni albümün müjdesini verdi. New York’un klaslığından ödün vermeyen üçlüsünün yakışıklılığıyla gözleri yuvalarından uğratan lideri Paul Banks’e göre yeni Interpol albümü marş kıvamında melankoli deryası şarkılardan oluşuyor. Turn on the Bright Lights turnesinin konserleri sırasında araya sıkıştırdıkları yeni şarkıları Real Life’ı referans alacak olursak, yaraya tuz basacaklarına kefil oluruz. Bu kış belli ki Interpol’ün jilet kıvamındaki şarkılarıyla geçecek!


ARCTIC MONKEYS
Ne olmuş yani ruhumuzu Alex Turner için sattıysak? Bundan pişman olmamızı beklemiyordunuz herhalde değil mi? Sheffield’ın indie rock’la garaj riff’leri arasında her albümle yeniden doğan yakışıklı delikanlılarına hastayız ve bundan zerre gocunmuyoruz! Siz bu satırları okuduğunuzda muhtemelen yeni Arctic Monkeys albümünün kayıtları Los Angeles’ta basından sır gibi saklanan bir stüdyoda tamamlanmış olacak. Miks ve mastering’e de kabaca bir ya da iki ay verdik diyelim bol keseden, bu albüm 2018 baharında kucağımıza düşer! Takvim ortada, hesap ortada, grubun diskografisi ortada, peki ne ortada değil? Albümün adı ya da ipucu verecek ilk teklisi! Sabırlı olalım ve Arctic Monkeys tarafından beklemediğimiz anda sarsılacağımız günlerin gelmesini bekleyelim.


MGMT
Connecticut’ta bir üniversite yatakhanesinde kurulan kaç grup sizce milyonlara hitap edecek boyutta müzik icra edebilmiştir? Rakamla 1, yazıyla bir! Andrew VanWyngarden ve Ben Goldwasser’den oluşan MGMT, iki kişilik tınlamayan devasa bir orkestra gibi hit üstüne hit üreten bir fabrikaydı. Grubun kendi adını taşıyan üçüncü stüdyo albümünün üzerinden beş yıl geçtiğini düşünürsek beklentimizin arşı delmesi gayet doğal! 2010 çıkışlı albümleri Congratulations ertesinde türler üstü bir başarı yakalayan grubun yeni albümünün adı Little Dark Age olacak. Albümle aynı adı taşıyan single çoktan radyolarda dönmeye başladı bile. Beş yılın ardından özlemle andığımız eski dostumuzun şarkılarıyla kucaklaşmak için sabırsızlanıyoruz!