Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
12/11/2019

15 Kasım'da vizyona girecek Asfaltın Kralları hakkında merak edilenler

Başrollerinde Christian Bale ve Matt Damon’ı izleyeceğimiz Asfaltın Kralları (Le Mans), özellikle de otomobil sporlarına meraklı olanların fazlasıyla ilgisini çekecek bir yapım.

Tarihin en eski otomobil yarışlarından olan Le Mans yarışları, 24 saat süren ve benzeri olmayan bir mücadeledir. 1923’ten beri düzenlenen yarışlarda, sürücüler ve otomotiv dünyasının önde gelen takımları kıyasıya mücadele ederler. Bu müthiş yarış geçmişten günümüze pek çok sinema filmi ve belgesele de konu olmuştur. Ünlü yönetmen Claude Lelouch’un çektiği 1966 yapımı Un Homme et Une Femme, efsane aktör Steve McQueen’in oynadığı ve bu yarışla aynı adı taşıyan 1971 tarihli Le Mans, günümüz aksiyon sinemasının en sevilen aktörlerinden Jason Statham’ın sunumuyla hazırlanan 2008 çıkışlı Truth in 24 belgeseli, kalbinden Le Mans’ın geçtiği en ünlü yapımlardandır. ABD’de “Ford vs. Ferrari”, ABD dışında L”e Mans ‘66” adıyla gösterime giren ve ülkemizde de Asfaltın Kralları adıyla vizyona çıkacak olan bu filme yakından bakalım. 
 1963 yılındayız... Enzo Ferrari, Ford Motor Company tarafından Ferrari markasını kendilerine satması için köşeye sıkıştırılmıştır. Enzo, anlaşmaya sıcak bakıyor olsa da bu anlaşmanın Scuderia Ferrari'yi de kapsayacağını öğrendiğinde masadan kalkar. Scuderia Ferrari, Ferrari firmasının otomobil yarış programıdır ve 1960-1965 yılları arasında düzenlenen Le Mans turnuvalarının tamamını kazanmıştır. Henry Ford II, bu anlaşmanın bozulmasını şahsi bir hakaret olarak algılar ve Ferrari'nin Le Mans şampiyonluğuna son verip Scuderia Ferrari'yi yarışlarda küçük düşürecek bir hamle yapmayı kafasına koyar. Ford'un baş tasarımcısı Varroll Shelby ve yarış sürücüsü Ken Miles, Ford mühendisleriyle bir araya gelerek Ferrari'yi asfaltta bertaraf edecek bir yarış arabası tasarlamaya ant içerler. Sancılı bir sürecin sonunda Ford GT40 ortaya çıkar ve dönemin teknolojisinin sınırlarını zorlayan bu araçla 1966 yılında, son beş yılın şampiyonu olan Ferrari'nin karşısına Le Mans pistinde dikilirler. Yarışa uzanan çetrefilli mücadeleyi ve bizzat yarışın kendisini bu iddialı filmde izleyeceğiz!
 Filmin yapımcısı olan 20th Centurey Fox, geçtiğimiz günlerde şok bir karar vererek filmin iki başrol erkek oyuncusu olan Christian Bale ve Matt Damon'ı aynı kategoride Oscar aday adayı olarak bildireceğini açıkladı. Genelde bu tarz yapımlarda iki önemli oyuncu varsa, Oscar'a biri En İyi Erkek Oyuncu öteki En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu branşlarında aday olarak gönderilir; ancak 20th Century Fox iki ünlü oyuncuyu da aynı kategoride aday adayı göstererek hem risk almış hem de oyuncularına ne kadar güvendiğini göstermiş. Bilmeyenler için konuya açıklık getirelim; Oscar ödül törenini düzenleyen Academy of Motion Picture Arts and Sciences, her sene kendilerine yapılan başvuruları derler. Bu başvurularda filmlerin yapımcı firmaları hangi kategoriden kimleri aday göstermek istediklerini belirtirler ve akademi üyeleri adaylıkları kendilerine gelen teklifler üzerinden seçerler. Bir oyuncu filmde başrolü paylaşıyorsa, ancak yapımcı firma o oyuncunun “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” kategorisinde daha çok şansı olduğunu düşünürse, direkt olarak başvuruyu bu kategori üzerinden yapar. Anlayacağınız, akademi üyeleri kategorilerin adaylarını kendileri belirlemezler, tercihi yapımcı firmalara bırakıp, onların adayları arasından dilediklerini seçerler. Bu sene Bale ve Damon'u aynı kategoride yarışırken izlemek zevkli olacak.
 Asfaltın Kralları filminin direksiyonunda ünlü yönetmen James Mangold oturuyor. Son olarak tüm dünyadan övgüler toplayan Logan adlı çizgi roman uyarlamasını çekmiş olan Mangold’un bu filmle ayakları yere basan öykülere döndüğünü görmek bizi heyecanlandırdı. Bale ve Damon’a ek olarak Jon Bernthal (Punisher), Caitriona Balfe (Outlander), Josh Lucas (American Psycho) ve Tracy Letts’i (Lady Bird) de kamera karşısında izleyeceğiz. Oscar yarışına dört tekerle dalacak olan bu filmi merakla bekliyoruz. 15 Kasım’da Christian Bale ve Matt Damon’la kontağı çevireceğiz.