Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
06/05/2019

Joseph Heller’ın ünlü romanı Catch-22, sıkı bir kadroyla dizi oldu

2. Dünya Savaşı sırasında Kaptan John Yossarian’ın savaşın tam göbeğinde yaşadığı zihinsel kırılmaları konu edinen Catch-22'de George Clooney hem başrol  hem yönetmen.


Joseph Heller’ın 1961 yılında yayımlanan Catch-22 adlı romanı, 20. yüzyılın en önemli kurmaca romanları arasında gösterilmektedir. Yazarın, öyküyü anlatırken ironi ve hiciv dolu bir anlatım sergilediği bu roman öylesine etkileyicidir ki, Catch-22 ismi İngilizce’de deyimleşmeyi başarmış ve içinden çıkılması mümkün olmayan durumları anlatmak için kullanılmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında bir bombardıman pilotu olan Kaptan John Yossarian’ın savaşın tam göbeğinde yaşadığı zihinsel kırılmaları konu edinen öykünün alt metninde insanın var oluşunu sorgulaması, kara komedi ve absürt kurmaca türlerinde gezinerek anlatılır. Catch-22, bir mini dizi olarak ekranlara gelecek ve eminiz romandan haberdar olmayan izleyicileri bile avucunun içine almayı başaracak.


Dizinin farklı bölümlerinin yönetmenliğini üç önemli isim üstleniyor. Catch-22’da önemli rollerden birinde izleyeceğimiz ünlü oyuncu George Clooney, dizinin ilk ve son bölümlerini yönetecek. Argo’nun yapımcısı olarak Oscar da kazanan ve Clooney’i bu projeden önce “Men Who Stare at Goats” adlı filmde yöneten Grant Heslov da Catch-22 için kameranın arkasına geçen isimlerden biri olmuş. Catch-22 tüm bölümleriyle 17 Mayıs’ta yayında olacak.