Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
04/03/2020

HBO imzalı Westworld'un 3. sezonunda neler yaşanacak?

HBO’nun zekâ ve yaratıcılık timsali başyapıtlarından Westworld, 15 Mart’ta üçüncü sezonuyla ekranlara dönüyor. Üstelik uzun zamandır izlemeyi beklediğimiz yeni sezon sürprizleriyle geliyor!

Westworld'ün ikinci sezon finalinin üzerinden yaklaşık 16 ay geçti. Kabul ediyoruz, Westworld öyle kafa dağıtmak için izlenecek dizilerden değil. "Düşünen insanın bilim kurgusu” olarak da adlandırılabilecek, karmaşık bir yapıya sahip. Seyircisinden çok şey bekleyen bir dizi olmasına rağmen popülerliğinden de bir şey kaybetmemiş olması Westworld'ün başarısını destekliyor. Dizi, halen HBO'nun en yüksek bütçeli işi ve 15 Mart'ta yayın hayatına başlayacak olan üçüncü sezon için yapımcılar kesenin ağzını iyiden iyiye açmış durumda. HBO, geçtiğimiz seneyi Watchmen ve His Dark Materials gibi fantastik yapımlarla kapatmıştı, kanalın bu alandaki bayrak yarışını Westworld devam ettirecek.
 Westworld'ün en iyi becerdiği şeylerden biri de sarsıcı sezon finallerine imza atmaktır. Daha ilk sezonun finalini atlatamamışken, ikinci sezonun finaliyle izleyen herkesi yerle yeksan etmeyi başarmıştı. İkinci sezonun sonunda pek çok Host'un telef olduğu, kalanların bir kısmının Valley Beyond'a gönderildiği ve Dolores'in kumpasının sezona damga vurduğu bir final izlemiştik. Dolores, Bernard ve Stubbs, postu delinmeden kurtarmışlardı; ancak Stubbs'ın da potansiyel bir Host olması diziye dair tüm dengeleri değiştirmişti. Dolores'in kaçış planı pek çok cinayeti ve kimlik değişimini de beraberinde sürüklemişti. Charlotte Hale'ın kimliğini çalan Dolores'in Halores ya da Hale Dolores adıyla nam saldığı çağda yaşıyoruz artık! Dolores'in çaldığı beş adet inciyle gerçek dünyaya kaçışı, kaosun artık kapımızda olduğunun belgesi niteliğindedir. Eğer ikinci sezonu bölüm biter bitmez kapadıysanız, enfes post-credits sahnesini de göremediniz demektir. Man in Black ve kızı olduğunu tahmin ettiğimiz Emily'nin diyaloğu gerçekten de kan dondurucu cinstendi!
 Westworld'e dair küllenen ateşi harlayan ilk teaser fragman, Game of Thrones finalinin başlamasına dakikalar kala gösterilmişti. İkinci sezonun malum finalinin ertesinde eski karakterlerden kimin döneceği muammaydı. HBO, ilk teaser fragmanda ateşi harlı tutmayı becermiş ve Evan Rachel Wood haricinde tanıdığımız hiçbir karakteri göstermemişti. Fakat spekülasyon dozu da bir anda arşa çıkmıştı! Fragmana eşlik eden şarkı Pink Floyd'un Brain Damage adlı şaheseriydi. Dizinin yeni oyuncusu Aaron Paul'ün karakterinin ağzından dökülen sözler adeta şarkıya kompliman yapar nitelikteydi. Comic Con'da gösterilen ikinci fragman ise, istediğimiz cevapları az da olsa vermişti. Dolores, Bernard ve Maeve gibi simaları görmenin şoku yeterince tazeyken bir de Maeve'i 2. Dünya Savaşı temalı bir "kurgu dünyada" Host olarak görmek aklımızın ayarlarıyla büsbütün oynamıştı! Vera Lynn'in 2. Dünya Savaşı ile özdeşleşen şarkısı “We'll Meet Again”, fragmanda alttan alta yükselirken artık tek bir şeyden emindik; "savaş" Westworld sınırlarından gerçek dünyaya taşmıştı!
 Westworld’ün beyin takımı Jonathan Nolan ve Lisa Joy, üçüncü sezonda dizinin akış ve işlenişinde önemli değişiklikler olacağını garantiledi. İlk iki sezonun karmaşasının lüzumlu bir risk olduğunun altını çizen ikili, bu karmaşık kurgunun hem sürpriz elementinin işleyişine katkı sunduğunu hem de Westworld’ün ne kadar katmanlı bir yapısı olduğunu gözler önüne serme konusunda elzem olduğunu belirttiler. Üçüncü sezonla birlikte kurgunun daha çizgisel ve takibi “rahat” bir evrim geçireceğini söyleyen ikili, artık tahminlerin dünyasından tatminlerin dünyasına geçiş yaptığımızı da müjdeledi. Westworld, artık tüm kartlarını açık oynayacak zira hem seyircisini istediği kıvama getirdi hem de savaşın fitilini ateşleyecek hemen her hamleyi başarıyla gerçekleştirdi. Son yılların en başarılı dizilerinden biri, 15 Mart’ta geri dönüyor.