Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
26/07/2015

Deneysel bir komedi: Louie

Kara mizahtan hoşlanıyorsanız bu diziyi çok seveceksiniz. Louis C.K.'nin kendi yazdığı dizi aynı zamanda özel hayatına bir bakış. 

Bir televizyon dizisinin doǧumu, bir, bilemedin iki kişinin aklına gelen fikri televizyon kanalına beğendirmesiyle başlar. Bu fikir televizyon ekranlarında yayınlanmadan önce televizyon kanalının patronları, yazar kadrosu, hemen her bölümde değişen yönetmenlerin süzgecinden geçer ve izleyici ve eleştirmenlerin tepkisine göre iyi veya kötü şekillenir. Sonuç olarak hiçbir zaman yaratıcının fikrini çiğ haliyle ekranlarda görmeyiz. Louie’nin bu bakımdan belki de televizyon tarihinde bir ilk olduğunu söyleyebiliriz.
Tanımayanlar için, Louis CK Amerika’nın en korkusuz ve kült komedyenlerinden biri. Bunu bir yandan çocuk tacizi, ırkçı “n***r” kelimesi gibi tabu konulardan bahsedip, aynı anda dürüst ve içten duruşuyla izleyicilerin sempatisini kazanabilmesine borçlu.
Louis CK’ye bir sürü dizi teklifi gelen bir dönemde ratinglerden çok prestije önem veren FX kanalından bir teklif geliyor: “Sana bütçe dahil bölüm başına 250 bin dolar vereceğiz ve başka hiçbir şey ödemeyeceğiz, ama istediğini yapmakta özgürsün”. Louis CK teklifi kabul ediyor ve kendisinin yazdığı, yönettiği, “editing”ini yaptığı ve başrolde oynadığı Louie dizisi doğuyor.

Bölümlerin genelde belli bir teması oluyor ve bu tema üzerine kısa filmler ve Louie’nin stand up gösterisinden parçaları izliyoruz. Louie aslen komedi dizisi olarak geçse de dizinin havası komedi ve melankoli arasında gidip geliyor ve ikisinin de altından başarıyla kalkıyor. Dizinin samimi havası ise hiçbir durumda kaybolmuyor. Bir hafta Louie’nin annesinin 80 yasında lezbiyen olduğuna karar vermesi, Louie’nin mastürbasyon karşıtı Hristiyanlarla tartıştığı absürd bir haber programı veya Louie’nin yaşlılığından tahrik olan bir kızla tek gecelik ilişkisine gülüyoruz. Sonraki hafta ise aşırı sert din eğitiminin çocuklar üzerindeki etkisi veya Louie’nin eski bir arkadaşının intihara meyilli hale gelmesi üzerine ciddi bir bölüm izleyebiliyoruz.
Louie hiçbir şekilde sınır tanımayan bir dizi. Örneğin, Louis CK’in 6 yaşındaki kızı “Yanında yavru bir ördekle Afganistan’a gittiğin bir bölüm yapsana” diyor. Louie’nin bunun üzerine yaptığı bölüm Time’ın “2011′in en iyi 10 televizyon bölümü” listesinde 3. sırada yer alıyor. Dizi ise Time’ın “2011′in en iyi dizileri” listesinde 1. sırada.

 

Dizideki tek kalıcı oyuncular Louis CK ve Californication’ın Marcy’si olarak tanıyabileceğiniz ve aynı zamanda dizinin yapımcısı olan Pamela Adlon. Konuk oyuncular arasında ise Ricky Gervais, Chris Rock, Matthew Broderick, Bob Saget ve Joan Rivers gibi isimler bulunuyor. Louie deneyselliğiyle ve farklılığıyla herkese hitap eden bir dizi olmasa da aldığı iyi eleştiriler ve düşük bütçesi sayesinde ayakta kalıyor.