Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
DİZİ
24/08/2021

AppleTv+'ta ekrana gelecek Foundation dizisinden fragman geldi

Star Wars ve Star Trek gibi yapımlara ilham veren Isaac Asimov’un kült bilimkurgu serisi Foundation, AppleTV+ ekranlarında dizi olarak karşımıza çıkacak. 24 Eylül’de başlayacak bu fantastik macerayı kaçırmayın!

Eylül ayının en merakla beklenen dizilerinden biri de kuşkusuz AppleTV+’ta ekrana gelecek Foundation (Vakıf) olacak. The Science Fiction Writers of America tarafından ‘Bilim kurgu Üstadı’ onuru bahşedilen Isaac Asimov’un kült bilimkurgu serisinden uyarlanan yapım, yıllardır ekranlarda beklenen yapımlardan biri. 1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan kaleme aldı. Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Foundation Serisi ortaya çıktı. Yaklaşık 30 yıl boyunca bir üçleme olarak kalan seri Vakıf, Vakıf ve İmparatorluk ve İkinci Vakıf kitaplarından oluşmaktaydı.

 1981 yılından sonra Asimov seriye 2 ardıl (Vakıf'ın Sınırı, Vakıf ve Dünya) ve 2 öncül (Vakıf Kurulurken, Vakıf İleri) eklemiştir. Eklenen bu kitaplar Asimov'un yazdığı diğer iki seri olan Robot serisi ve İmparatorluk Serisi'ne göndermeler yaparak, tüm bu serilerin aynı hayali evrende geçtiğini göstermiştir. İnsanların Samanyolu boyunca farklı gezegenlere yayıldığı bir gelecekte geçen Foundation’ın merkezinde matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip bir tarihçi ve matematikçi olan Hari Seldon yer alıyor. Galaksinin dört bir köşesine saçılmış insanları bir arada tutan Galaktik İmparatorluk’un çökmek üzere olduğunu gören Seldon, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için zorlu bir yolculuğa atılıyor. Star Wars olmak üzere birçok bilimkurgu filmine ve dizisine ilham kaynağı olan Foundation’ı David S. Goyer ve Josh Friedman ikilisi televizyona uyarlıyor. Foundation’ın yapımcıları arasında Isaac Asimov’un kızı Robyn Asimov da yer alıyor. Son olarak Chernobyl dizisindeki etkileyici performansı ile adından söz ettiren Jared Harris, dizide Hari Seldon’a hayat veriyor. Halt and Catch Fire dizisiyle adından söz ettiren Lee Pace ise Galaktik İmparatorluk’un son imparatoru olan Brother Day’i canlandırıyor. 24 Eylül’de ekran macerasına başlayacak ve 8 sezon olarak planlanan dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşacak.