Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TEKNOLOJİ
22/02/2021

4 Mart'ta yayın hayatına başlayacak Paramount+ hakkında merak edilenler

CBS'in yayın platformu CBS All Access, yeni yüzü Paramount+ ile 4 Mart’ta faaliyete başlıyor. Paramount+’un pazara girmesiyle birlikte Disney, Warner Bros. ve Universal'dan sonra bir Hollywood stüdyosu daha stream savaşına girmiş oldu. Peki Paramount+’un hedefleri neler?

Stream pazarı son dönemde adeta altın çağını yaşıyor. Netflix’in öncülük ettiği yoldan ilerleyip çevrimiçi seyir platformu açmaya karar veren şirketlere her geçen gün yeni isimler ekleniyor. Bu şirketlerin önemli bir bölümü henüz Türkiye pazarına girmemiş olsa da yakın bir gelecekte bu durumun değişeceği çok açık. Netflix, Hulu, HBO Max, Disney Plus, Peacock ve Amazon Prime gibi stream servisleri arasındaki yoğun rekabetin en çok izleyiciye yarayacağı net. Her biri atılım içinde olan tüm bu stream platformlara 4 Mart’ta Paramount+ da ekleniyor. Logosu dağ olan Paramount+'un sloganı da “Dağ gibi eğlence” olarak belirlenmiş. Paramount+’un pazara girmesiyle birlikte Disney (Disney+), Warner Bros. (HBO Max), Universal (Peacock)'dan sonra bir Hollywood stüdyosu daha bünyesindeki bir stream platformuyla işbirliğinde olacak. CBS All Access'in bütün şovlarını ve programlarını bünyesine alan Paramount+, yeni orijinal içeriklerle abone sayısını büyütmeyi hedefliyor. 
 


CBS kanalının içeriklerini, orijinal yapımlar ve canlı spor yayınları gibi seçenekleri bünyesinde barındıran; ABD, Kanada ve Avustralya’da faaliyet gösteren CBS All Access, 8 milyondan fazla aboneye sahip. The Good Fight, Star Trek: Discovery, The Twilight Zone, Star Trek: Picard, The Stand gibi orijinal yapımlara ev sahipliği yapan CBS All Access, yenilenen yüzüyle orijinal içeriklere çok daha fazla yoğunlaşıp abone rakamını daha yukarılara çıkarmaya çalışacak. Paramount+ orijinalleri arasında 10 bölümden oluşan The Offer adlı mini-dizi oldukça dikkat çekiyor. Unutulmaz klasiklerden biri olan The Godfather üçlemesinin yapım aşamasına odaklanan bir dizi, Francis Ford Coppola, Bob Evans ve Mario Puzo ile birlikte The Godfather filmlerinin çekilmesinde önemli bir rol üstlenen Oscar ödüllü yapımcı Al Ruddy’nin prodüksiyon sürecindeki deneyimlerinden yola çıkılarak hazırlandı.
 


MTV'nin zamanında oldukça popüler olan Behind The Music, yeniden ekranlara gelecek ve “The Top 40” adıyla gelmiş geçmiş tarihin en büyük 40 müzik sanatçısını anlatacak. Paramount+, polisiye türünü de unutmamış olacak ki Criminal Minds dizisinin belgesel türündeki spin-off‘u The Real Criminal Minds ile bu türün meraklılarını doyuracak. SpongeBob'ın çocukluğunu anlatan “Kamp Koral: SpongeBob's Under Years” ile çocuklara şeker gibi bir animasyon da Paramount+'ın orijinal içerikleri arasında yer alıyor. 
 


Paramount+’ın özelliklerinden biri de CBS'in sahip olduğu bütün kanallardaki belirli içerikleri barındırıyor olması. Nickelodeon, The Paramount Channel, Comedy Central, BET ve MTV kanallarındaki belli başlı şovlar Paramount+ üzerinden izlenebilecek. Tabii Paramount Pictures'ın sahip olduğu filmleri de unutmamak gerek. Bu durum Paramount+ için önemli bir güç. Pandemi nedeniyle vizyona yeterli ölçüde giremeyen filmleri Disney, Warner Bros. ve Universal gibi stüdyolar nasıl kendi platformlarında değerlendiriyorsa, Paramount Pictures da aynı stratejiyi takip edecek. Bu sene vizyon görmesi beklenen Paramount Pictures filmleri arasında Top Gun: Maverick, The Tomorrow War, PAW Patrol: The Movie, Jackass 4 ve Quiet Place Part II gibi önemli yapımlar var. Dolayısıyla bu ya da beneri pek çok Paramount filmini ilk kez Paramount+’t görmemiz kuvvetle muhtemel. Şirketin daha önce başka yayıncılara lisansladığı içerikler konusundaysa iş birliğini devam ettirmesi bekleniyor.
 Hollywood’un önemli stüdyolardan biri olan Paramount'un da sahibi olan ViaomCBS, yeni stream platformu Paramount+'ın ABD ve Latin Amerika ülkelerinde 4 Mart'tan itibaren hizmete açılacağını duyurdu. Paramount+, İskandinav ülkelerinde 25 Mart'ta, Avustralya'da ise yıl ortasında hizmet vermeye başlayacak. Avrupa pazarı için şimdilik bir açıklama yok ama, Paramount+’un hızlı bir şekilde Avrupa pazarına girmesi bekleniyor. CBS All Access'ın reklamlı versiyonu ayda 5.99 dolar iken, reklamsız versiyonu 9.99 dolar olarak ücretlendiriliyordu. Henüz fiyat açıklamayan Paramount+’ın da en azından bir süre aynı fiyat üzerinden ilerlemesi bekleniyor. Amazon Echo ve Google Home cihazları ile aynı zamanda Android ve IOS tabanlı telefon, tablet ve TV'ye uyumlu olacak Paramount+, Oculus VR, Xbox ve PlayStation gibi cihazlarla da izlenebilecek.