Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
09/05/2019

Vans'in kadınlardan oluşan kaykay takımı Vanguards'ı tanıyalım

Brighton Zeuner, Lizzie Armanto, Yndiara Asp ve Mami Tezuka, “Vanguards” ile kaykay kültüründe yepyeni bir hareketin öncülüğüne soyunurken; Vans Türkiye, Babylon’da gerçekleşen bir etkinlikle Vanguards ekibini tanıttı.


Kaykay ve aksiyon spor dünyasının sevilen markası Vans, sınırların dışında yaşama felsefesi “Off The Wall” kampanyasının ilk bölümü olan, “Vanguards” etkinliğinde, Vans kaykay takımı sporcularından Lizzie Armanto, Brighton Zeuner, Yndiara Asp ve Mami Tezuka’nın kaykay yaparken çekilen adrenalin dolu fotoğraflarıyla, kadınların kaykay dünyasındaki başarılarını kutladı. 4 Nisan akşamı Yapı Kredi Bomontiada Babylon’da gerçekleşen etkinlik, kaykaycıların keyifli anlarının yer aldığı fotoğraf sergisi ve workshop’larla başladı. Oldukça eğlenceli ve yoğun bir katılımın olduğu gece, Palmiyeler ile LALALAR’ın canlı performansıyla devam etti.
 


Vans, 2018 yılında, kaykay topluluklarını yeni bakış açılarıyla güçlendirirken, yeni bir ifade biçimi getirerek dünyanın her yerindeki çeşitli kaykay parklarında her yaştaki kadına kaykayı öğreten küresel bir girişim başlatmıştı. Vanguards, işte bu hedefle başlayan bir proje. Vanguard'lar için formül basit: ¨Stil her şeydir¨. Vans'ın yeni yüzleri Brighton Zeuner, Lizzie Armanto, Yndiara Asp ve Mami Tezuka, kaykay kültüründe yepyeni bir hareketin öncülüğünü de üstleniyorlar. Bireysellik, yaratıcılık ve kendini ifade etme konusunda ısrarcılar ve başarıya giden yolda bu üç erdemin önemli bir rolü olduğu konusunda hemfikirler.

 


Vanguard ekibinin stilinde yerellik ve sokak kültürü de büyük pay sahibi. Vanguard'lar için hem özüne dönük olmak, hem de seyahatle perçinlenen keşfetme arzusu hayati önem taşıyor. Vanguard, aynı zamanda, yerel kalabilirken dünya vatandaşı olabilmek anlamına da geliyor. Kökenleri Japonya, Brezilya ve Güney Kaliforniya'ya dayanan bu dört harika kadının ortaya koyduğu ilham veren kimlik, Vans'ı yaşamına entegre eden herkesi bir yerden yakalayacak güce sahip.

KİM BU VANGUARD’LAR?

Santa Monica doğumlu olan Lizzie Armanto'nun stilinde, doğduğu kentin sörf ve kaykay ile olan organik bağının etkisi çok net. Dogtown ruhunun doğduğu The Cove adlı kaykay parkında sergilediği figürleri izlerken Lizzie'nin bu muhteşem sporun yeni neslini temsil ettiğine saniyeler içerisinde ikna oluyorsunuz. Lizzie'nin efsanevi kaykay ustası Tony Hawk tarafından bulunan Loop of Death parkurunu tamamlayabilen ilk kadın kaykaycı olduğunu da belirtmekte fayda var!


Güney Kaliforniya'nın Encinitas bölgesinin kaykay parkı, "Kraliçe" Brighton Zeuner'in doğal yaşam alanı olarak kodlanmış adeta! Brighton Zeuner'a göre stil, kelimelerle tarifi zor bir konsept ancak bir kez kendi gözlerinizle gördüğünüz anda fark etmemeniz olanaksız. Brighton, henüz 14 yaşında ancak kısa ömrünün neredeyse yarısını kaykay üstünde geçirmiş. Tarzında salaşlık, konfor ve renklilik öne çıkıyor! Vans Park Series World Championship turnuvalarında 2016 ve 2018 yıllarında kendi yaş kategorisinde şampiyonluklar elde ettiğinin de altını çizelim. Başarısı, yaşam enerjisi ve Vans dopingli tarzıyla Brighton Zeuner daha uzun yıllar konuşulacağa benziyor.

 
Hedefimizdeki Vanguard, Brezilya'dan bize ¨merhaba¨ diyecek olan Yndiara Asp! Güzel sporcuya göre, kaykaydan düşmekten korkan, asla kaykayın üzerine çıkmamalı. Yndiara; düşmekten, sakatlanmaktan, betonu parçalamaktan ve kaykayının tekerleklerini aşındırmaktan kesinlikle çekinmiyor. Aksine bunları işin esas eğlencesi olarak görüyor. Korkusuz karakterini stiline de yansıtan sporcuya göre, giyiminiz ile tarzınız sizi özgürleştirmeli ve en çetin pistlerde bile sizi taşıyacak kadar dayanıklı olmalı. Böyle sağlam bir kadın sporcunun sağlam başarıları da var elbette: 2018'de Red Bull Bowl Rippers’ı, 2019'da da Sao Paulo'da düzenlenen Women's Pro Tour finallerinde ikinciliği kazanmış.


Mami Tezuka, kaykay kültürünün son yıllarda zirve yaptığı Tokyo sokaklarından ilham veriyor. Tokyo'nun keşmekeşinin biraz dışında konuşlanmış olan Hikone kasabasından bizi selamlayan Tezuka, yaşadığı yerin huzurunu adeta bir zen mantra'sı gibi içinde yaşasa da kaykayının üzerine çıktığında hünerlerini ve dudak uçuklatan numaralarını ustalıkla sergiliyor. Tezuka'nın küçük yaşta tanıştığı bir başka tutkusu da piyano. Tezuka, piyano sayesinde hayatının merkezine oturttuğu zamanlama taktiklerinin kaykayı üzerinde çok işine yaradığını belirtiyor ve sporunu müzikle harmanlamaya devam edeceğini ifade ediyor.