Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
GEZİ
11/07/2018

En iyi 5 konsept seyahat rotası

İşte karşınızda 5 konsept tatil: Kutuplar'da kızak yap, Carcassonne'da kalede kal...

 


Sırbistan - Belgrad

Türk Lirası’nın Sırp Dinarı’na göre alım gücü daha yüksek olduğundan lüksü yaşayabileceğiniz yegâne yer. Hemen size birkaç plan önerisi; sabah 90 dakikalık masaj; ortalama 50 TL, öğle yemeğinizi Tuna Nehri’nde bir yatta efil efil eserken yiyebilirsiniz bu da 2 kişi 150 TL kadar tutacak. Belgrad gece hayatıyla meşhur ama bana kalırsa direkt mekânlara akmayın. 11 kişilik cip limuzinlerden kiralayıp şehri turlayabilirsiniz saati 60 TL. Akşamı lüks bir restoran ya da diskoda bitirir, limuzininiz sizi evinize bırakır.
 


Hawaii - Haiku

Macera arayışındaysanız, kendinizi Indiana Jones ile Tomb Raider gibi hissetmek istiyorsanız yürüyüş ayakkabılarınızı ve termosunuzu doldurun Hawaii’ye, Haiku Merdivenleri’ne gidiyoruz. Burası ‘stairway to heaven’ olarak da anılıyor. Dağın tepesine 4 bin basamakla çıkıyorsunuz ama birden sis de bastırabilir, güneş de kavurabilir. Merdiven dediysek öyle dümdüz merdiven değil, engebeli ve dik. Yine de zirveye çıktığınızdaki manzarayı ve yüzünüze o başarmışlık hissiyle vuracak rüzgârı düşünün.

 


İtalya - Palermo

“Ne macera ne lüks, benim işim deniz, kum, güneş ve yemek” diyenler İtalya’daki Palermo’yu bir kenara yazsın. Sahil kenarında taraçalı tarihi bir ev de tutabilirsiniz, butik bir otelde oda da. Hem The Godfather’ın çekildiği sokaklarda gezmek ayrı bir hava katacak tatilinize. Gündüz hava çok sıcak, kenti dolaşmaya kararlıysanız dikkat edin.

 


Fransa - Carcassonne

Böyle şehrin içinde set gibi kurulmuş bir yer değil de gerçek bir kalede kalmak istemez misiniz? Fransa’nın güneyindeki Carcasonne, MÖ 6. yüzyıldan kalma kale şehri. Kasabanın yüksek tepesindeki kale lavanta kokularıyla çevirili. Buradaki otellerde kral dairesi, gerçek kral dairesi. Ahşap yatağınızın etrafı özel tüllerle kaplı, perdeyi açmak için ihtişamlı kurdeleleri çözmeniz gerekiyor ki epey ağır bizden söylemesi. En iyi hissettiren an kalenin surlarından Fransa’nın güneyini izlemek. Game of Thrones’u kara kara beklerken oradan bakmak size iyi gelecek.
 Svalbard - Longyearbyen

Yaz tatillerinizi illa sıcak bir şehirde geçirmenize de gerek yok. Bu yaz üşüyün ama üşüdüğünüze de değsin. Kuzey Buz Denizi’nde Norveç’e bağlı takımada Svalbard’ın başkenti Longyearbyen bu plan için birebir. Hava sıcaklığı şu sıralar en sıcak 1, en soğuk - 10’larda. Oranın yazı gibi... Gece vakti kuzey ışıklarını yani Aurora olayını seyredebilirsiniz. 6 kurt köpeğinin çektiği kızakları kullanabilir, yağlı balina etini akşam mönünüze dahil edebilir, sabahları buzkıran gemilerle turlayabilirsiniz. Ancak işin gerilimli bir yanı da var, bir de burası ölülerin gömülemediği, gömüldüğünde hiç bozulmadan yıllarca kalıp yüzeye taştığı tek tük bölgeden. Yani zombili hikâyelerinizi buraya saklayabilirsiniz!