Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
03/12/2019

Tüm zamanların en önemli filmlerinden Avatar, 10. yaşını kutluyor

Sinema dünyasını baştan aşağı değiştiren filmin üzerinden 10 sene geçmiş olması bizi bile fazlasıyla şaşırtıyor. Tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden biri olan Avatar'ın geleceğine baktık.

Sevin ya da sevmeyin, 18 Aralık 2009’da vizyona giren Avatar’ın sinema dünyasını kökten değiştirdiği gerçeği inkâr edilemez. James Cameron’un teknolojinin sınırlarını zorlamayı seven bir sinemacı olduğunu 80’lerden beri biliyorduk; ancak Avatar için ortaya koyduğu iddianın böylesi kuvvetli bir fenomene dönüşeceğini aklımızın ucundan bile geçirmemiştik. Neredeyse 10 sene boyunca tüm zamanların en çok izlenen filmi olmayı başaran ve rekoru geçtiğimiz yaz Avengers: Endgame tarafından güçlükle egale edilebilen Avatar, bugün halen çok önemli bir marka, üstelik 10 senedir sürekli ertelenen devam filmlerine rağmen!
 Avatar’ın sinema sektörünü kökten değiştirdiğini söylemiştik, bu konuda iddialıyız. Uzun boylu maviş ırkın filmini tüm zamanların en yüksek hasılatlı filmi yapan en önemli hamle, 3 boyutlu olarak vizyona sokulmuş olmasıydı! Film vizyona girmeden önce, bu konuyla ilgili içerik üreten pek çok yayın organında Cameron’un gizli silahının 3D olması alaya alınmıştı. Hollywood için o yıllarda 3D filmler yeni bir buluş değildi. Hollywood yapımcıları, Avatar’dan önce de -uzun yıllar boyunca- 3D filmleri sektörün bir parçası haline getirmeye çalışmış; ancak sonuç her seferinde hüsran olmuştu. Avatar’ın da aynı ölçekte bir sonuçla karşılaşacağı öngörülmüş olsa da James Cameron gibi bir teknoloji manyağının bu filme özel ne yaptığına dair merak, herkesi sinema salonlarına itmişti.
Cameron, o güne dek kimsenin başaramadığını başarmış ve Avatar’ı gerçek bir 3D görsel şölen haline getirmişti. Cameron, sinema salonlarında 3D gözlük akımının fitilini ateşleyen kişidir! O dönemde ABD’de 9 dolar olan sıradan bir sinema bileti Avatar için 14 dolara yükselmişti. Filmin kulaktan kulağa dolanan olağanüstü reklamları sayesinde, 3D gişe sineması için yeni bir standarda dönüşmüştü. Fakat 3D kameralarla çekim yapmak olağanüstü masraflı olunca, Hollywood onun da yolunu buldu ve standart kameralarla yapılan çekimleri Hindistan’da rotoscope laboratuvarlarında kare kare işleterek vizyona 3D-MİŞ gibi vizyona soktu. Ortalama bir Hollywood filminin bile milyar dolar bandında hasılat kazanmasını sağlayan bu vasat tüccarlık halen devam ediyor. 
 James Cameron, 10 senedir Avatar’a devam filmleri çekmekle uğraşıyor. Filmleri üçleme, dörtleme hatta beşleme yapma planlarını bile defalarca kez duyurdu. Avatar’ın yapımcısı olan 20th Century Fox’un satışını bekleyen James Cameron, bu yıl muradına erdi. Avatar, artık Disney’in malı! Aslına bakarsanız, bu satış gerçekleşmeden çok önce Cameron ve Disney flörtü başlamıştı. Disney, Disneyland’ler içine açılan Avatar tema parklarına yaklaşık 4 milyar dolar yatırım yapmıştı. Anlayacağınız bu macerada herkes tok satıcı olmuştu! Yıllar içerisinde Avatar’ın video oyunları ve diğer lisanslı ürünleri de Cameron abinin cebini bayağı doldurdu. Fakat şimdi yeni şarkılar söyleme zamanı!Önümüzdeki yıllar içerisinde toplam dört adet yeni Avatar filmi izleyeceğiz. 2021, 2023, 2025 ve 2027 yıllarında vizyona girecek olan Avatar filmlerinin çekimlerine başlandı. İlk filmin kadrosundan Sam Worthington, Zoe Saldana, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, Dileep Rao, CCH Pounder, Stephen Lang, Matt Gerald ve Sigourney Weaver, devam filmleri için geri dönecek. Üstelik kadroya iki yeni isim eklenmiş durumda; Cliff Curtis ve Oscar ödüllü Kate Winslet da mavi dünyanın yeni maceralarında karşımıza çıkacaklar. Sinemaseverler olarak 10 sene önce çıktığımız bu mavi yolculuk, önümüzdeki 7 sene boyunca yepyeni filmlerle devam edecek. İzleyicilerin Avatar’a ilgi gösterip göstermeyecekleri ise merak konusu.