Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
10/05/2019

Pokemon: Detective Pikachu filmiyle ilgili merak edilenler

10 Mayıs'ta vizyona giren Pokemon: Detective Pikachu, aynı adlı video oyunundan uyarlanan ancak oyundan çok daha fazlasını sinemaseverlere sunmayı hedefleyen iddialı bir yapım.


Pokémon: Detective Pikachu, henüz ortalarda fragmanı bile yokken, 2019’un en merakla beklenen filmlerinden biriydi. Peş peşe yayınlanan fragmanlarla birlikte beklentiler daha da artmıştı; zira birbirinden renkli Pokémon karakterlerinin beyazperdeye aktarımı olağanüstü ölçüde başarılıydı. Pokémon fırtınası 2000'lerde dinmiş gibi algılansa da geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen mobil oyun Pokémon Go sayesinde, bu sevimli yaratıklar şöhretlerine şöhret katmayı başarmıştı. Pokémon: Detective Pikachu, aynı adlı video oyunundan uyarlanan ancak oyundan çok daha fazlasını sinemaseverlere sunmayı hedefleyen, iddialı bir yapım. Son yıllarda beyazperdede canlandırdığı Deadpool karakteriyle kariyerinde zirve yapan Ryan Reynolds'un, sevimli kahraman Pikachu'yu seslendireceğinin de altını çizelim ve Pokémon efsanesine derinlemesine dalalım.

 


Japonya'da satışa çıktığı gibi piyasayı alt üst eden bir Gameboy oyunu olan Pokémon Red and Blue'nun 1998'de ABD'de patlama yapmasıyla, Pokémon efsanesi de dünyaya yayıldı. Bugün halen Tetris'ten sonra tüm zamanların en çok satılan oyunu olmasının bu başarıdaki etkisi yadsınamaz. Her yeni oyun konsolunda yeni Pokémon oyunları yayınlanmaya devam etti. Oyuncuların Pokémon terbiyecisi rolünü üstlendiği bu oyunlarda sevimli canavarları evcilleştirerek turnuvalarda mücadeleye girişmeleri konu edilse de aslında Pokémon'ların çok daha köklü bir hikayesi var. Pokémon'ların global başarısında anime dizisinin ve filmlerinin de etkisi büyük rol oynuyor. Pokémon anime dizisi, 1997 yılından beri 20 sezon boyunca devam etti ve tamı tamına 124 ülkede yayınlandı. Pokémon, halen popüler kültür tarihinin en kârlı franchise'ı olma unvanını elinde bulunduruyor. 2018 sonu itibariyle Pokémon markasının değerinin 90 milyar doları aştığı biliniyor. Pokémon'u takip eden markalar; Hello Kitty (80 milyar dolar), Winnie the Pooh (75 milyar dolar), Mickey Mouse & Friends (72 milyar dolar) ve Star Wars (70 Milyar Dolar)! İşte Pokémon, işte böyle bir güç.


Detective Pikachu’nun yönetmeni Rob Letterman, animasyon karakterler ve gerçek aktörlerin rol aldığı dünyaları birleştirmekte usta bir isim. Gulliver's Travels ve Goosebumps gibi yapımlarda bu tarz teknikleri başarıyla uygulayan usta yönetmenin kariyerinde Shark Tale ve Monsters vs. Aliens gibi başarılı safkan animasyon yapımlar da mevcut. Pokémon hayranları, bu Hollywood uyarlaması ilk duyurulduğunda özellikle de anime yapımda sevdikleri karakterleri gerçek aktörler canlandıracağı için heyecanlanmışlardı. Ne yazık ki filmde Ash, Misty ya da Brock'u göremeyeceğiz. Onlar yerine tamamen bu filme özel üretilmiş bir öykü ve karakterler karşımıza çıkacak. Detective Pikachu'yu adeta bir paralel Pokémon evreni olarak düşünebiliriz. Neyse ki sevimli Pokémon karakterlerinin büyük çoğunluğu filmde kendilerine yer bulacaklar. Filmin yönetmeni Letterman, bu tercihi savunurken seyircilere hiç beklemedikleri ve çok şaşıracakları bir Pokémon deneyimi sunabilmek adına bu kararı aldıklarını söylüyor.


Detective Pikachu'nun "insan" rollerinden en önemlisi Justice Smith'e gitmiş. Filmde sırra kadem basan eski bir dedektif olan babasının peşine düşen Tim Goodman karakterini canlandıran Smith, Pikachu ile giriştiği zoraki ortaklıkla hiç beklemediği bir serüvene atılacak. Filmin diğer önemli rollerinde Suki Waterhouse (Assassination Nation), Kathryn Newton (Paranormal Activity), Bill Nighy (Love Actually), Chris Geere (You're the Worst) ve Ken Watanabe (The Last Samurai) gibi önemli isimleri kamera karşısında göreceğiz. Bugüne dek izlediğimiz Pokémon maceraları hep anime yapımlar olduğu için, bu film bize 20 yıldır deneyimlemeyi hayal ettiğimiz Pokémon macerasını yaşatacak. Umarız sonuç da beklediğimize değecek kalitededir ve devam filmlerinin önü açılır! Pokémon: Detective Pikachu 10 Mayıs’ta ülkemizde vizyona girdi.