Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
09/02/2020

Guy Ritchie’nin yeni suç filmi The Gentlemen hakkında merak edilenler

Erken dönem işlerini hayranlıkla izlediğimiz Guy Ritchie, maalesef uzun yıllardır pek de keyif vermeyen filmlere imza atıyordu. 14 Şubat’ta vizyona girecek The Gentlemen, uzun yıllardır Ritchie’den beklediğimiz o film!

Yeni Guy Ritchie filmi The Gentlemen'den fragman

İngiltere’nin en başarılı yönetmenlerini sıralayacak olsak, Guy Ritchie’nin adını zirve ortaklarından biri olarak konumlandırırız. Her ne kadar uzun yıllardır dişe dokunacak ya da eski hayranlarını memnun edecek bir film yapmasa da kendisinin köklerine döneceği yapımı sabırla bekleyip durduk. Son olarak Aladdin filmini yönettiğinde, artık Guy Ritchie’yi kaybettiğimize inanmıştık; fakat usta sinemacı bize daha atacak kurşunu olduğunu göstermeye niyetlendi! The Gentlemen, Ritchie ile bizi barıştıracak film olacak. Peki biz Ritchie’ye neden küsmüştük?
 Guy Ritchie, suç sinemasıyla stilize yönetmenliği aynı potada eritmeyi başaran ender isimlerden biri. Özellikle de erken dönem filmlerini izlediğinizde, hızlı kurgulanmış ve objelere yakın plan çekimler yaparak akan sahneler gördüğünüzde bir Guy Ritchie film izlediğinizi hemen anlıyordunuz. Dünya sinemasına Jason Statham’ı kazandırmış olması bile Ritchie’yi sevmek için yeterli sebep olabilir; ancak Ritchie sineması İngiliz suç camiasını gözler önüne serdikçe hayranlığımız daha da pekişmişti. Amerikan suç filmlerinin aksine tonla eksantrik karakter ve olay barındıran Ritchie filmlerindeki hiciv dozu yüksek diyaloglar da yönetmenin alametifarikasını oluşturuyordu. 
 Quentin Tarantino, Amerikan sineması için ne kadar imza bir isimse, Guy Ritchie de okyanusun öte ucunda bulunan yaşlı adanın sineması için beklenmedik bir dirilişin habercisiydi. “Lock, Stock and Two Smoking Barrels” ve “Snatch” filmleriyle adım attığı kariyerinde iki kült filme imza atmış olmak Ritchie’yi kısa sürede süper star seviyesine yükseltmişti. Sonradan evlenip, çoluk çocuğa karışacağı Madonna’nın başrolünde oynadığı Swept Away adlı korkunç filmi saymazsak, Ritchie’nin kariyeri Revolver ve RocknRolla ile müthiş bir ivme kazanmıştı. Tabii Madonna ile evlenince ister istemez Hollywood’a da transfer oluyorsunuz! Sherlock Holmes filmleri, izleyende vasat bir tat bırakan The Man From UNCLE uyarlaması, sıkıntıdan patladığımız King Arthur ve Aladdin derken iyiden iyiye soğuduğumuz Ritchie, Vinnie Jones’un yumruklarını aratmayacak bir macerayla beyazperdeye dönüyor! 

 The Gentlemen, Londra suç aleminin dipsiz dehlizlerinde geçen, klasik Ritchie tadı alacağımız bir film olacak. Uyuşturucu baronu Mickey Pearson’la başı belaya giren gazeteci Big Dave, soluğu bir özel dedektifin bürosunda alır. Amacı, kraliyet ailesinin sevilmeyen üyesi Lord Pressfield’ın uyuşturucu müptelası kızı ve Mickey Pearson arasındaki ilişkiyi açığa çıkarıp kendince intikam almaktır. Big Dave, sıradan bir intikam planını harekete geçirdiğini zannederken, yarım milyar dolarlık bir anlaşmayı, Amerikan mafyasını, İngiliz kraliyet ailesini ve Londra’nın Çin mahallesini yöneten suç baronlarını peşine takacaktır! 
 Guy Ritchie, kendi çöplüğüne dönerken dünyaca ünlü pek çok yıldızı da yanına almış! Filmin kadrosu adeta Barcelona futbol takımını kıskandıracak kalitede! Oscar ödüllü Amerikalı aktör Matthew McConaughey, Sons of Anarchy’nin yakışıklı yıldızı Charlie Hunnam, Crazy Rich Asians’la genç kızların sevgilisi olan Henry Golding, Downton Abbey’nin güzel yıldızı Michelle Dockery, yıllar geçse de modası geçmeyen yakışıklı aktör Colin Farrell ve İngiltere’nin mavi gözlü jönü Hugh Grant, bu iddialı film için hep birlikte kamera karşısına geçmişler. Ritchie, yine başı halihazırda belada olan bir karakteri geri dönülmez bir dert dehlizine itmeyi ve ardından tüm Londra yeraltı dünyasını yollamayı başarmış.
 


The Gentlemen, 90’ların sonu ve 2000’lerin başında izlemeye doyamadığımız filmlerin ruhuna sahip bir yapım. Guy Ritchie’nin bu filmden sonra aynı tarzdan devam edeceğinin de müjdesini verelim. Gelecek sene vizyona girmesi planlanan Cash Truck adlı filmin çekimlerine şu sıralarda başlamış olan Ritchie, bu filmde yaklaşık 15 sene sonra Jason Statham’la yeniden çalışacak! Ritchie’nin suç alemine dönüşünü müjdeleyen The Gentlemen, ülkemizde 14 Şubat’ta vizyonda olacak.