Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
30/11/2019

Fransız sinemasından ateş gibi bir aşk öyküsü: Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

Bağımsız sinema adına adeta hazine gibi bir yılı geride bırakıyoruz. 6 Aralık’ta vizyona girecek olan “Portrait de la jeune fille en feu” ya da bizdeki adıyla “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi”, 2019'un en başarılı filmlerinden biri.

Fransız sineması, her yıl olduğu gibi, bu yıl da dünya sinema ekosisteminin akciğerleri olmaya devam ediyor. Amerika’dan çıkan pelerinli, abartılı ve lazerli adrenalin sinemasına nazire yaparcasına sükunet ve stil sahibi üslubuyla fark yaratan Fransız sineması, adeta toksik vizyon filmleri arasında izleyene nefes aldıran yapımların anavatanı olma özelliğini koruyor. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu), özellikle dönem filmlerinden hoşlananları tam anlamıyla mest edecek bir aşk öyküsü...
 Film, 18. yüzyılın sonlarında geçiyor. Marianne adlı genç ressam, Fransa'nın batısında bulunan Brittany adlı bölgeye davet edilir. Bu davetin sebebi, kısa süre sonra soylu bir aileye gelin gidecek olan Héloïse'in portresini çizmektir. Héloïse, ablasının eski nişanlısıyla evlenecektir, ablası düğünden kısa bir süre önce intihar etmiştir ve Héloïse'in psikolojisi iyi durumda değildir. Buna rağmen ailelerin zoruyla düğün hazırlıkları kaldığı yerden devam ettirilir. Héloïse, içine düştüğü kederli durumdan dolayı portresinin çizilmesini aslında istemez, bu sebeple Marianne, eve bir hizmetli gibi gelir ve Héloïse ile vakit geçirerek geceleri gizli gizli portresini çizer. Zamanla bu zoraki gelin ve onu resmetmekle görevli gizli ressam arasında muazzam bir çekim başlar. Birbirlerinden ve etraflarını saran aile üyelerinden gizli, ateşli bir ilişki yaşamaya başlayan iki kadının bu yasak aşkı acaba nereye kadar sürecektir? 
 Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, dünya prömiyerini Cannes film festivalinde yaptı. Festival jürisi tarafından Palme d'Or ödülü için yarışmaya da uygun bulunan film, yılın pek çok başarılı filmiyle bu kulvarda mücadele etti ve pek çok eleştirmenden tam not aldı! Palme d'Or ödülünü, her ne kadar Parasite'a kaptırmış olsa da bu harika film, Cannes'dan eli boş dönmedi. Yarışmada Queer Palm ödülünü kazanmayı başaran ve yönetmeni Céline Sciamma'ya bu ödülü kazanan ilk kadın yönetmen olma onurunu yaşatan film, Cannes'ın “En İyi Senaryo” ödülünü de kapmayı başardı! Yılın en prestijli film festivalinden çifte ödülle dönen Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi'nin Fransa'nın “En İyi Yabancı Dilde Film” dalında Oscar aday adayı olması da bekleniyor. Aralık ayı içerisinde düzenlenecek olan 32. Avrupa Film Awards'da “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Senaryo” dallarında yarışacak olan film, 2020'nin Şubat ayında düzenlenecek olan Independent Spirit Awards'da da “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde aday olarak yarışacak. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi'nin ödül yarışının pek çok farklı organizasyonda devam etmesi bekleniyor.
 Çağdaş Fransa sinemasının en başarılı kadın yönetmeni olarak kabul edilen Céline Sciamma, "Büyüme Üçlemesi" olarak adlandırılan Water Lilies, Tomboy ve Girlhood'dan sonra ilk kez farklı temaya sahip bir film yönetti. Fransız sinemasının aktivist isimlerinden biri olan Sciamma, Fransa hükumetinin homofobik yaptırımlarına isyan bayrağı açan kısa filmleriyle adını duyurmuş ve kısa süre sonra ülkesinin en saygın yönetmenlerinden biri olmuştu. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Türkiye prömiyer gösterimlerini Filmekimi kapsamında yaptıktan kısa bir süre sonra genel seyirciyle buluşmak için gün sayıyor. Eğer siz de sinemanın sanatsal yönüne aşina bir bakış açısına sahipseniz, bu filme hayran kalmamanız olası değil. 2019’un en başarılı yapımlarından biri olan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, 6 Aralık’tan itibaren vizyonda görülebilecek.