Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
02/04/2019

DC sinema evreninin geleceği ve Shazam! hakkında merak edilenler

Süper kahraman olma hayalleriyle yanıp tutuşan bir çocuğun kadim bir Mısır büyüsünü tesadüfen bozarak süper güçler kazanmasını konu edinen Shazam!, 5 Nisan’da seyircisiyle buluşuyor.


“Bu kaçıncı?” dediğinizi duyar gibiyiz. Yenilen pehlivan güreşe doymuyor demek istemiyoruz; ancak DC çizgi romanlarının ölümsüz kahramanları için işlerin sinemada pek iyi gitmediği de açık bir gerçek. Mesela DCEU adı verilen sinematik evrenin üyelerini bir araya getiren Justice League filmi öyle travmatik bir sonuca vesile oldu ki Warner Bros’ta tüm dengeler resmen şaştı. Man of Steel, Batman v Superman ve Justice League ile karavana atan DC filmleri, Wonder Woman’la nispeten façayı toparladı. Suicide Squad, her ne kadar sinema eleştirmenlerinin gazabına uğramış olsa da gişede beklenmedik başarı göstererek DC filmlerinin iflas bayrağı çekmesine engel oldu.
Geçtiğimiz yılın son günlerinde vizyona giren Aquaman ise, benzeri görülmemiş bir başarıya imza atarak 1 milyar 146 milyon dolar gişe hasılatı yaptı ve Nolan’ın Dark Knight üçlemesinden beri DC filmlerine ilk kez milyar dolar barajını aşma başarısı kazandırdı. Kabul edelim, nitelik olarak Marvel da pek parlak filmlere imza atmıyor; ancak Kevin Feige’nin çizdiği yol haritası Marvel Studios’u gişede bir “yenilmez” olarak konumlandırıyor. DC filmlerinin Aquaman’in başarısından destek alarak yükselen bir ivme çizmesini bekliyoruz. Bakalım Shazam!, DC için “aranan kan” olabilecek mi?


DCEU (DC Extended Universe) adlı sinema evreninin bir geçerliliğin kalıp kalmadığı açıkçası şu an için tam bir muamma. Warner Bros yöneticileri artık kolektif bir evrenle uğraşmaktansa tekil filmler yapma peşinde olduklarını söylüyorlar. Fakat bir yandan da, Shazam!’ın fragmanlarından gördüğümüz kadarıyla, bu film DCEU’ya göbekten bağlı! Şu sıralar prodüksiyon çalışmaları devam eden Joker, Wonder Woman 1984, Suicide Squad 2 ve Birds of Prey filmlerinin ise DC Extended Universe ile bağının kalıp kalmayacağı ise belli değil.  Belki de DCEU sinema evreninin son filmi olarak karşımıza çıkacak olan Shazam!’ın konusundan bahsedelim: Steppenwolf'un dünyayı istilasının ardından hiçbir şey eskisi gibi değildir. Billy Batson, süper kahramanların var olduğu bir dünyada, sürekli süper güçlere sahip olmayı dileyen genç bir yetimdir. Vasquez ailesine evlatlık verilen Batson, yeni ailesine alışmaya çalışırken çok tuhaf bir olay yaşar ve tüm hayalleri beklenmedik bir biçimde gerçeğe dönüşür. Bindiği metro uzay zaman düzleminde açılan farklı bir boyuta gider ve kadim bir büyücü, Batson'a Shazam! gücünü verir. Artık Batson ne zaman Shazam! dese, evrenin en güçlü süper kahramanına dönüşecek ve görünümü de bir çocuk yerine yetişkin kılığıyla yer değiştirecektir. Billy Batson, evlatlık verildiği ailenin bir diğer evlatlık çocuğu olan Freddy Freeman'la kafa kafaya vererek hem Shazam! güçlerini kullanmayı öğrenecek hem de Dr. Thaddeus Sivana'nın dünyayı yok etme planlarına mani olmaya çalışacaktır.


Çizgi roman filmlerine meraklı olanların uzun süredir beklediği Shazam! filminin yönetmen koltuğunda David F. Sandberg oturuyor. Lights Out ve Annabelle Creation gibi korku filmlerinden tanıdığımız yönetmenin Shazam! filmiyle yüksek bütçeli ilk Hollywood işinde ne sonuç alacağını merakla bekliyoruz. Sandberg, fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla Shazam!’ı Marvel filmlerinden alışkın olduğumuz mizahi yöne meyleden bir üslupla yönetmiş. Filmin başrolünde Chuck dizisinden hatırlayacağınız sempatik oyuncu Zachary Levi var. Bill Batson’ın çocukluk halini ise genç aktör Asher Angel canlandırıyor. Başarılı Stephen King uyarlaması IT’in kadrosundaki küçük yıldızlardan Jack Dylan Grazer filmde Shazam!’ın “üvey kardeşi” Freddy Freeman’ı canlandıracak, bu çenebaz gencin filmde süper güçlülerden rol çalacağına emin olabilirsiniz. Tecrübeli oyuncu Mark Strong, ikinci kez bir DC filminin kötü adamı olarak karşımıza çıkıyor. Hatırlarsanız, kendisini ilk olarak Green Lantern filminde Sinestro rolünde izlemiştik. Umarız bu filmin akıbeti Green Lantern’a benzemez. Sinema salonlarında izleyeceğimiz “sıradaki” süper kahraman olan Shazam!, 4 Nisan’da seyircisiyle buluşacak.