Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
06/07/2020

Charlize Theron'lu Netflix filmi The Old Guard hakkında merak edilenler

Charlize Theron’un başrolünde olduğu The Old Guard, merakla beklenen filmlerden biri. Yönetmenlik koltuğunda Gine Prince- Bythewood’un oturduğu bu çizgi roman uyarlaması, 10 Temmuz’da Netflix’te yayında olacak.

Gina Prince-Bythewood, genellikle bağımsız yapımlarıyla tanınan bir yönetmen. Sundance Film Festivali’nde gösterilen ve oldukça beğeni toplayan 2000 yapımı Love & Basketball filmi, tanınmasında çok önemli bir viraj olmuştur. Bu filmle Bağımsız Film Ödülleri ve Humanitas Ödülleri gibi bağımsız yapımlar için önem teşkil eden festivallerden ödül kazanmıştır. Amerikalı yönetmenin filmografisinde genellikle kısa filmler ve televizyon dizileri yer almaktadır. Hatta 2000 yılında HBO için Disappearing Acts adında bir televizyon filmi de vardır. Sonrasında belli zaman aralıklarında film yapan yönetmen, şimdilerde ise The Old Guard gibi iddialı bir filmle seyirci karşısına çıkacak. Film, yönetmenin kariyerindeki ilk çizgi roman uyarlaması olarak dikkat çekiyor. 
 The Old Guard, Leandro Fernandez ve Greg Rucka’nın yazdığı aynı isimle çizgi romandan uyarlandı. Senaristlik koltuğunda ise Greg Rucka oturuyor. Bu bağlamda senaryo kısmında uyarlanan eserin sanatçılarından biri olması filmin daha sağlam bir iskelete oturmasını sağlıyor. Çizgi roman dünyası için Akademi Ödülleri’ne denk düşen Eisner Ödülü’nü kazanmış olan Greg Rucka; Wonder Woman, Batwoman, Lazarus gibi çizgi romanların yazarı olarak tanınıyor. Leandro Fernandez’in de New Mutants, The Punisher, The Discipline, Deadpool gibi bilinen çizgi romanlarda imzası bulunuyor. Bu yüzden her iki sanatçı da çizgi roman dünyasında önemli bir yere sahip. Filmin uyarlandığı aynı isimli çizgi roman olan The Old Guard ise, bağımsız çizgi roman yayıncısı Image Comics tarafından 2017 yılında yayınlanan beş bölümlük bir mini seri. 
 Film, gözlerini hayata açtıkları ilk andan beri paralı askerler olarak yaşamlarını sürdüren bir grup insanı merkezine alıyor. Ancak bu grup, sıradan insanlardan oluşmuyor. Bu topluluktaki herkes ölümsüzdür ve bu yüzden girdikleri hiçbir savaşı kaybetmezler. Andromecha, diğer adıyla Andy, bu topluluğun lideridir. Ona eşlik eden diğer kişiler ise birbirinden farklı toplumlardan gelen fantastik kişiliklere sahiptir. Gizlilik konusuna oldukça önem veren bu topluluk, bir gün kendileri gibi olan başka birini keşfeder. Bu kişi ise denizcilerle çalışan bir kadındır. Andy, bu kadının peşinden giderek onun potansiyelini keşfetmek ister. Kendisiyle tanıştığında da bu çabasının boşa çıkmayacağının farkına varır ve onu kendi ekibine dahil eder. Öte yandan gizlilik ihlali sebebiyle başka bir topluluk, onların peşlerine düşmüştür. Peşlerine düşen bu topluluğun onlar hakkında çok kötü planları vardır. Bu noktadan sonra ise patlak veren savaş ölümsüz olanlar için dahi çok zor anlara sebep olacaktır.
 Aksiyon filmi denildiğinde akla gelen ilk kadın oyunculardan biri olan Charlize Theron, filmin başrolündeki isim. Mad Max: Fury Road, Atomic Blonde, Fast & Furious gibi aksiyon-macera türünde son yılların önemli yapımlarında kendisini izlemiştik. Yıldız oyuncu filmde Andy / Andromache of Scythia rolüyle karşımızda olacak. Oscar ödüllü 12 Years a Slave filminden hatırladığımız Chiwetel Ejiofor da filmde önemli bir karakter olarak karşımıza çıkacak. Harry Potter’ın Dudley Dursley’i Harry Melling’i Merrick adında ölümsüz bir savaşçı olarak göreceğiz. Ayrıca Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi ve yine bir Netflix yapımı olan Bright filminde yer alan Van Veronica Ngo da filmin güçlü oyuncu kadrosunda yer alıyor.