Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
14/03/2021

Attica İsyanı 50. yılında Showtime ekranlarında belgesel oluyor

1971'de gerçekleşen kanlı Attica İsyanı belgesel oluyor. Emmy ödüllü usta belgeselci Stanley Nelson’ıni imzasını taşıyan belgesel, Pulitzer ve ödüllü yazar Dr. Heather Ann Thompson'ın kitabından uyarlanıyor.

Attica İsyanı olarak bilinen, 1971’de 29 mahkum ve 10 rehinenin ölmesi ve 89 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan meşhur hapishane ayaklanmasına, Emmy ödüllü usta belgeselci Stanley Nelson’dan belgesel geliyor. Amerika'nın en büyük ve ölümcül hapishanesinde çıkan ayaklanmanın nedenlerine derinlemesine bakış atacak olan belgesel, ırkçılığı ve hapishane sistemine derin bir bakış atacak. New York taşralarında 1971’in sonbaharında Attica Hapishanesi'nde çıkan ve beş gün süren ayaklanma ülkenin gördüğü en kanlı hapishane ayaklanması olarak biliniyor. Kara Panter üyesi George Jackson'un gardiyanlar tarafından öldürülmesi sonucunda alevlenen Attica ayaklanması, yıllar boyunca hafızalardan silinmedi. Üstelik filmlere, belgesellere, televizyon dizilerine, şarkılara ve şiirlere bile ilham verdi.
 


Ayaklanmanın 50. yılında yayınlanacak belgesel, Showtime ekranlarında seyirciyle buluşacak. 70'li yıllardaki politikaları, ırkçılığı, güç sevdası insanları ve tutuklulara uygulanan cezaların şiddetini gözler önüne serecek belgesel, siyahi ve Latin mahkumların arasında gitgide büyüyen gerilimi ekranlara taşıyacak. Belgeselin yönetmeni Stanley Nelson, “Freedom Riders” ve “The Murder of Emmett Till” projeleri ile Emmy kazanmış bir isim. Uzun zamandır bu projeyi hayata geçirmek istediğini söyleyen Nelson, anlatacağı hikayenin oldukça dramatik olduğunu ekliyor. Pulitzer ve Bancroft ödüllü yazar Dr. Heather Ann Thompson'ın “Blood in the Water: The Attica Prison Uprising of 1971 and Its Legacy” kitabı, belgeselin esin kaynağı olacak.