Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
19/11/2020

Amazon’un Oscar’a göz kırpan One Night in Miami filminden fragman geldi

Regina King imzalı One Night in Miami filmi, bizleri 1964 yılındaki kurgusal bir buluşmaya götürecek. Film, Muhammed Ali’nin Dünya şampiyonluğunu kutlamak için bir araya gelen dört arkadaş Malcolm X, Muhammad Ali, Jim Brow ve Sam Cooke'yi merkezine alıyor.

Amazon Prime, yönetmenliğini Regina King’in yaptığı One Night in Miami filminden fragman paylaştı. 2018 tarihli “If Beale Street Could Talk” filmindeki Sharon Rivers rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Altın Küre Ödülü kazanan Regina King'in ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan One Night in Miami, bizleri 25 Şubat 1964 yılına götürecek. Amazon Stüdyoları’nın Oscar için ödül potansiyeli bir hayli yüksek olan bu filmi, Miami’de bir otel odasında Malcolm X, Muhammad Ali, Jim Brow ve Sam Cooke, Muhammed Ali’nin şampiyonluğunu kutlamak için bir araya gelmesini işliyor. Bu kutlamanın bir otelde böylesine sessiz sedasız gerçekleşmesinin sebebi ise o yıllarda Afro-Amerikalıların haklarını kısıtlayan Jim Crow Yasaları’dır.
 


O geceye Muhammet Ali’yi (Eli Goree), desteklemek için üç yakın arkadaşı katılır. Sivil haklar hareketinin en önemli figürlerinden Malcolm X (Kingsley Ben-Adir), soul müzik efsanesi Sam Cooke (Leslie Odom, Jr.) ve dönemin en iyi Amerikan futbolu oyuncuları arasında gösterilen Jim Brown (Aldis Hodge)... Bu dört arkadaş, Muhammed Ali’nin gösterdiği büyük başarının ardından o gece başarı kazanmış siyahi erkekler almaları gereken sorumlulukları konuştukları bir sohbete dalarlar. Bu kurgusal buluşma, aslında Kemp Powers tarafından kaleme alınan ve 2013’te ilk kez sergilenen aynı isimli tiyatro oyununa dayanıyor. Yani gerçekte böyle bir buluşma gerçekleşmiş değil. Prömiyerini 10 Eylül’de Toronto International Film Festival’de gerçekleştiren ve oldukça iyi tepkiler alan One Night in Miami, 25 Aralık’ta az sayıda sinema salonunda gösterildikten sonra, 15 Ocak’ta Amazon Prime’da olacak.