Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
11/02/2019

Alita: Savaş Meleği hakkında merak edilenler

James Cameron’ın hayali gerçek oldu! Usta yönetmenin yayın haklarını 2000 yılında bizzat satın aldırdığı Alita: Savaş Meleği, 15 Şubat'ta vizyona giriyor. Filme dair merak edilenler haberimizde. 


Bazı filmler sinemanın akışını ve sinema sanatının seyir deneyimini değiştirir. Böylesine çığır açan en son film, Avatar olmuştu. 2009’da gösterime giren ve yönetmenliğini James Cameron’un üstlendiği Avatar, bugün bile tüm zamanların en yüksek gişe hasılatına sahip filmi olmayı sürdürüyor. Kıyametler koparan Avengers filmlerinin bile yanına yaklaşamadığı Avatar’ın bu olağanüstü başarısında James Cameron’un yönetmenliği kadar, benzersiz bir 3D film izleme deneyimi sunmasının da payı büyük. Son 10 yılda çok fazla 3D film izledik, o kara gözlüklere hem gereksiz paralar bayıldık hem de 3D’nin hakkını veremeyen saçmalıklara maruz kaldık. Yine de Avatar’ın tadını (en azından görsel olarak) hiçbir muadilinde bulamadık. 

 

James Cameron, Avatar’ı çekti çekeli bir başka adam oluverdi. Tüm zamanların en yetenekli ve en üretken yönetmenlerinden birinin Avatar’a saplantılı bir biçimde bağlanıp kalması gerçekten de şaşkınlık verici bir hadise olarak kabul ediliyor. Cameron gibi zamanında Aliens’ı çekip başka Alien filmi yönetmeyen, Terminator 1 ve 2’den sonra seriyi başkalarına emanet etmekten çekinmeyen bir sinema adamının adeta ömrünün kalanını Avatar’a adamış olması akıl alacak iş değil. Cameron, 2009’dan 2019’a dek Avatar’ın devam filmlerini tasarlamakla oyalanıp durdu ve siz bu satırları okurken Avatar 2 ve 3’ün çekimlerini bitirmiş olacak. Avatar’dan sonra çekmek için sıraya koyduğu Alita: Battle Angel’ın macerası ise çok ama çok farklı yollara saptı! Şimdi gelin sizinle yıllar öncesine ufak bir seyahate çıkalım.


Pan’s Labyrinth ve Shape of Water gibi filmlerin Oscar’lı yönetmeni Guillermo del Toro, James Cameron’a, Yukito Kishiro imzalı manga serisi Battle Angel Alita’yı hediye ettiği zaman, takvimler 1999’u gösteriyordu. Cameron, manga serisini o kadar beğenmişti ki 2000 yılında bu manga’nın film yapım haklarını 20th Century Fox’a satın aldırttı. Cameron, aslında 2003 yılında Battle Angel Alita uyarlamasını yönetecekti ancak Avatar fikri hayatına girince geri kalan tüm projeleri gibi Alita’yı da rafa kaldırmak zorunda kaldı. Tam 20 yıl boyunca Alita: Battle Angel üzerinde gizliden gizliye çalışmış olan Cameron’un elinde 186 sayfalık bir senaryo ve yaklaşık 600 sayfadan oluşan prodüksiyon taslakları ve notlar birikmişti. Cameron, Alita: Battle Angel’ı emanet edebileceği yönetmeni Quentin Tarantino’nun önerisiyle Robert Rodriguez’de bulmuştu. Rodriguez’i uzun yıllardır tanıyan ve seven Cameron, Tarantino’ya manga ve anime işlerinden anlayan bir yönetmen bulmak istediğini söylediğinde Quentin’in tek önerisi Robert olmuştu.


Desperado, From Dusk till Dawn, Sin City, The Faculty ve Machete gibi pek çok kült filmin yönetmenliğini üstlenmiş olan Rodriguez, Battle: Angel Alita için adeta biçilmiş kaftandı. Farklılıkları yüzünden kalabalıklardan dışlanmış anti-kahramanların hikayelerini yönetmeye bayılan Rodriguez için Alita’dan daha uygun bir karakter bulunamazdı. Filmde Alita’yı 3D modellenmiş bir karakter olarak göreceğiz ancak Alita’nın görüntüsü ve motion capture işlemleri Rosa Salazar adlı genç bir oyuncu tarafından yapılmış. Oscar ödüllü oyuncular Christoph Waltz (Django Unchained), Jennifer Connelly (Requiem for a Dream) ve Mahershala Ali (Green Book) de bu aksiyon yüklü maceranın önemli rollerinde kamera karşısına geçmişler. Bir manga uyarlamasında elbette çizgi roman uyarlamalarından tanıdığımız oyuncular da olmazsa olmaz kontenjanından kadroya katılmışlar; Ed Skrein (Deadpool) ve Jackie Earle Haley’i (Watchmen) de bu filmde göreceğiz. Anime ve manga yapımları sevenler ya da sinema salonunda şöyle teknolojinin nimetlerinden sonuna dek faydalanan eğlenceli bir aksiyon filmi izlemek isteyenler Alita: Battle Angel’ı kaçırmasın!