Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
04/02/2020

14 Şubat'ta vizyona girecek Sonic The Hedgehog filmini mercek altına aldık

Sega’nın maskotu olarak ünlenen Sonic de Hollywood’da şansısını deneyecek! Dünya çapında milyonlarca insanın severek oynadığı Sonic’in ilk Hollywood macerası, 14 Şubat’ta gösterime giriyor.

Sonic The Hedgehog, 14 Şubat'ta sinemalarda

Hollywood ve sinema dünyasının gidişatı artık tamamen “sevilen markalar” üzerine kurulmuş bir düzenle işliyor. Eğer hazır müşterisi olan bir marka değilseniz, büyük firmaların üretim çarkına dahil olmanız imkansızlaşıyor. Video oyunları, özellikle de konsolların ve mobil oyunların milyonları “gamer” haline getirmesiyle birlikte, iyiden iyiye popüler oldular. Her yıl en az birkaç popüler oyun markasının kahramanları soluğu Hollywood yapımlarında alıyorlar. Bu uyarlamaların büyük bölümü hem gişede hem de eleştirmenlerin gözünde sınıfta kalsa da bir kısmı milyonlarca dolarlık vurgun yapmayı başarıyor. Bakalım Sega’nın mavi kirpisi Sonic’in durumu ne olacak?
 1980’lerin ikinci yarısından itibaren evlere girmeye başlayan oyun konsolları, milyonlarca çocuğun hayatını değiştirmişti. O dönemde her firmanın kendi sembolü haline gelen oyunları ve o oyunların kahramanları vardı. Nintendo için Mario, Atari için Space Invaders’ın uzaylıları birer sembol haline gelmişti. Sega firması Master System adlı oyun konsoluyla hem Japonya’da hem de Amerika’da milyonlarca eve girmekle kalmamış, sevimli karakteri Sonic The Hedgehog’u da popüler kültürün önemli ikonlarından birine dönüştürmeyi başarmıştı. Bugüne dek mobil telefonlar da dahil olmak üzere onlarca farklı platformda oyunları çıkmakta olan Sonic, tüm zamanların en çok kazanan video oyun markalarından biridir. Piyasaya çıktığı 1991 yılından bu yana tüm Sonic oyunları ve lisanslı ürünleri dünya çapında 6 milyar dolara yakın kâr etmeyi başarmış bir krallıktır! Peki bu devasa marka, sinema dünyasında da aradığını bulabilecek mi?
 Oyun dünyasında süratin temsilcisi olan kirpi Sonic The Hedgehog’un sinema dünyasındaki macerası, bir miktar rötarlı başladı. Film, aslında geçtiğimiz yılın Kasım ayında vizyona girecekti; ancak Nisan ayında filmden yayınlanan ilk fragman internette adeta infial yarattı! Filmin görsel tasarımcıları Sonic’i tuhaf bir hamleyle fazla “gerçekçi” tasarlamışlardı. Fragmanı izleyenler bu tuhaf tercihi alaya alınca ve fragman videosu YouTube üzerinde milyonlarca “dislike” ile örselenince yapımcılar projeyi erteleme kararı aldılar. Sonic’in bütün tasarımı elden geçirildi ve sevimli kirpi daha fantastik bir tasarıma kavuşarak sinemaseverlere sunuldu. Bu karar, filme maliyet olarak hasar vermiş olsa da sonuçtan herkes memnundu. Filmin yeni fragmanları sosyal medyada oldukça pozitif yorumlar almıştı. Sonic, şimdilik doğru hedefe odaklanmış gibi görünüyor.
 Sonic the Hedgehod filminin yönetmeni Jeff Fowler, ilk kez uzun metraj bir film yönetiyor. Fowler, 2014 yılında yönettiği Gopher Broke adlı kısa animasyon filmle “En İyi Kısa Film” dalında Oscar adayı olmuştu. Ödülü kazanamamış olsa da bu adaylık kendisine yıllar sonra Sonic The Hedgehog filminin yönetmenliğini getirdi. Filmde animasyon karakterimizin yanı sıra gerçek oyuncuları da izleyeceğiz. Orijinal X-Men üçlemesinde Cyclops karakterini canlandıran James Marsden ve Gossip Girl dizisinden tanıdığımız Tika Sumpter, Sonic’in dostlarını canlandırıyorlar. Sonic’in bir numaralı düşmanı olan Dr. Robotnik rolünde ise, efsanevi komedyen Jim Carrey’i izleyeceğiz. Son birkaç yıldır Hollywood’a sırtını dönen ve aydınlanma yaşayan bir guru misali takılan Carrey’nin böylesi bir gişe filminde klişe bir rolle beyazperdeye dönmesi kafalarımızda soru işaretleri yaratmadı değil! Acaba bu son birkaç yılda takındığı tavır palavra mıydı? Biz yine de beklentilerimizi pozitif tutalım ve Carrey’nin filme olumlu katkı yapmasını umalım. Sevilen video oyunu karakteri Sonic’in ilk Hollywood macerası Sonic the Hedgehod, ülkemizde 14 Şubat’ta gösterime girecek.