Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
FİLM
10/09/2018

14 Eylül'de vizyona girecek yeni Predator filmiyle ilgili merak edilenler

Hollywood, kana susamış uzaylıları fazlasıyla sever! Predator gibi 30 yılı devirmiş bir aksiyon – bilim kurgu efsanesinin dönüşü, sinema salonlarını fena karıştıracak gibi duruyor.


Shane Black belki de Hollywood’un en tuhaf yönetmenlerinden. Neredeyse tüm filmleri ortalamanın üzerinde eğlence barındıran ve kara komediyi aksiyon sinemasında en başarılı kullanan yönetmenlerden olan Black’in bugüne dek hakkının teslim edilmediğini düşünüyoruz. Cehennem Silahı, Last Action Hero ve The Monster Squad gibi müthiş filmlerin senaryolarına imza atmış olan Black, aynı zamanda Kiss Kiss Bang Bang, Iron Man 3, Edge ve The Nice Guys gibi filmlerin yönetmenliğini de üstlenmiştir. Black’in The Predator macerasıysa, 1987 yılında başlamıştır.


20th Century Fox filminin yapımcıları, 1987 tarihli ilk The Predator filminin çekimleri başlamadan önce Shane Black’i toplantıya çağırır. Black, o dönemde Hollywood’un en flaş senaristlerinden biridir ve film setlerinde geçen gençlik yıllarının verdiği tecrübeyle en az bir yönetmen kadar set adabına ve düzenine hakimdir. Yapımcılar The Predator filminin yönetmenliğini John McTiernan’a vermiştir. Bu film, aynı zamanda McTiernan’ın ilk Hollywood yönetmenliği olacaktır. Yapımcılar McTiernan’ın Hollywood standartlarında çalışıp çalışamayacağını kestiremedikleri için Black’i filme oyuncu olarak alır; ancak McTiernan’a göz kulak olmasını da tembihlerler! Çekimler sırasında Shane Black’in pek çok sahnede McTiernan’a yardımcı olduğu, yıllar sonra taraflarla yapılan röportajlarda ortaya çıkacaktır. İşte o filmden tam 31 yıl sonra, Shane Black kendi The Predator filmine kavuştu.


 

2018 model The Predator’un oyuncu kadrosunun Şampiyonlar Ligi’nden hallice olduğunu belirtmek gerek! Boyd Holbrook (Narcos), Trevante Rhodes (Moonlight), Jacob Tremblay (Room), Emmy ödüllü komedyen Keegan-Michael Key (Key & Peele), Olivia Munn (X-Men: Apocalypse), Altın Küre ödüllü Sterling K. Brown (This is Us), Thomas Jane (The Expanse) ve Alfie Allen (Game of Thrones), bu iddialı yapım için kamera karşısına geçti.


Uzun yıllar boyunca gezegenimizden uzak duran ve uzayın derinliklerinde avlanmaya devam eden Predator ırkı, her avladıkları ırkla genetik kodlarını daha da geliştirmiştir. Kendi türleri üzerinde deneyler yapmaya devam eden Predator’ler, son derece tehlikeli bir ırktır. Dünya’dan aldıkları bir sinyal sonrasında bir Predator gemisi, uzun yıllardır uğramadıkları gezegenimize döner. Fakat yapılan deneyler sonucunda adeta bir Frenkenştayn’a dönecek Predator’un firar etmesiyle kaosun pimini çekilecektir. Bir grup cesur savaşçı bir yandan Predator ordusuyla kapışırken; bir yandan da yeni cins Predator’un elinden canlı kurtulmaya çalışacaktır. Kimin hayatta kalacağının kestirilmesinin imkansız olduğu bu savaş alanında artık Predator’lar bile güvende değil!


The Predator filminin yapımcıları Shane Black’le anlaşmadan önce, tıpkı orijinal Predator filminde olduğu gibi ormanda geçen kanlı bir macera filmi üzerinde çalışmaya niyetlilermiş. Black’le yaptıkları görüşmeler sırasında, kurt sinemacı yapımcılara reddedemeyecekleri bir teklif sunmuş! IT ve Stranger Things gibi yapımların elde ettiği olağanüstü başarıyı referans gösteren Black, The Predator’u -tıpkı bu yapımlarda olduğu gibi- balta girmemiş ormanlardan çıkarıp mahalle gerilimi haline getirmeyi teklif edince; yapımcılar elbette bu fikre balıklama dalmışlar.


80’lerde yazdığı The Monster Squad senaryosuyla kült bir doğa üstü mahalle gerilimine imza atan Shane Black’in bu başarısını tekrarlaması fazlasıyla olası gözüküyor. Bu arada Predator 2’yi izlemiş olanlarınız, Peter Keyes’in oğlu Sean Keyes’i gördüklerine eminiz fazlasıyla memnun olacaktır. Black, The Predator’un serinin hemen hemen tüm filmlerine göndermeler yapacağını garantiledi. Sürprizlerin tamamını açık etmeyen Shane Black’i biraz tanıyorsak; filmin bir yerlerinden Dutch karakterine dair bir detayın fırlayacağına eminiz. Bu arada devasa kaslara sahip olan yeni Predator türünü görünce, aklımıza Arnold gelmedi değil! Sonbahar sezonunun ilk büyük bütçeli Hollywood maceralarından biri olan The Predator, 14 Eylül tarihinde vizyonda olacak!