Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
21/12/2016

Keyifli bir uyku için basit yoga hareketleri

Yoga eğitmeni Rana Ortan, uyku sorunu yaşayanlar için evde herkesin kolaylıkla yapabileceği yoga hareketlerini gösteriyor.   

Uykusuzluk ya da kalitesiz uyku, maalesef günümüzde birçok kişinin ortak sıkıntısı. Bu durumun birçok sebebi var. Ekonomik sıkıntılar, psikolojik sorunlar, iş ya da özel hayattaki mutsuzluk ya da ülkece yaşadığız travmalar, bu soruna neden olan birkaç temel etken.
Keyifli bir uykunun anahtarı aslında zihni boşaltmaktan geçiyor. Yoga bu konuda gerçekten sizlere yardımcı olabilecek bir araç. Basit yoga pozları ile nefeslerinizi derinleştirerek zihninizi sakinleştirrmek ve fiziksel gerginliğinizi azaltmak mümkün. Yoga eğitmeni Rana Ortan, ev ortamında herkesin rahatlıkla uygulayabileceği yoga pozlarını şöyle anlatıyor: 

Supta Padangusthasana
Sırt üstü uzanın, bacaklar yerde. Sağ dizi göğüs kafesinize doğru çekin, sağ bacağı yukarıya doğru kaldırarak, topuktan tavana doğru uzayın. Ellerinizle sağ üst baldırı kavrayın. Üst baldırı avucunuza doğru nazikçe bastırırken sağ bacaktaki aktivasyonu koruyun. Beş ila on nefes kaldıktan sonra diğer tarafta pozu uygulayın. (5-10 nefes)


Setu Bandhasana Sarvangasana
Sırt üstü uzanın. Dizleri bükün, ayak tabanlarını yere getirin. Ayakları, dizlerin altında, kalça mesafesi ve paralel olacak şekilde yerleştirin. Aldığınız nefesle kalçaları yerden kaldırın ve sakrumun altına blok yerleştirin. Kolları gövdenin yanına bırakarak göğüs kafesindeki açıklığı bulun. ( 5-10 nefes)


Utthan Pristhasana
Sol ayağı öne, sağ diz yere doğru getirin. Sol ayağı sola doğru yürütün, dizleriniz hassas ise  sağ dizin altına yumuşak bir destek yerleştirin. Kolları omuz mesafesi tutarak elleri yere yerleştirin. Beş ila on nefes kaldıktan sonra pozu, diğer tarafta uygulayın. (5-10 nefes)


Uttanasana
Ayaklar kalça mesafesi ve paralel olacak şekilde ayakta pozisyonda başlayın. Dizleri bükerek kalçalardan öne doğru katlanın. Dirsekleri tutun ve başın tepesinden yere doğru uzayın. Pozdan çıkmak için elleri belinize yerleştirin, ayakları yere sıkıca bastırarak dik omurgayla doğrulmaya başlayın. (5-10 nefes)


Prasarita Padottanasana
Ayakları, bir bacak boyu mesafesi ve bir birine paralel olacak şekilde yerleştirin. Aldığınız nefesle göğüs kafesini açın, verdiğiniz nefesle, dizleri bükerek kalçalardan öne katlanın. Kollarınız omuz mesafesinde olacak şekilde ellleri yere getirin veya parmak uçlarında kalın, başınızın tepesini blok üzerine yerleştirin. Pozdan çıkmak için elleri kalçalara getirin, nefes alırken ayak tabanlarını yer bastırarak doğrulun. (5-10 nefes)


Janu Sirsasana
Bacaklarınızı ileriye doğru uzatarak oturun. Sol dizi bükün ve ayak tabanını, sağ iç baldıra yerleştirin. El parmak uçlarını yere bastırarak, aldığınız nefesle omurgayı uzatın, göğüs kafesinin önünü açın, nefes verirken ileriye doğru uzayarak öne doğru katlanın. Dilerseniz alnınızın altına blok yerleştirerek başınızın ağırlığını bırakın. (5-10 nefes)


Siddhasana Twist
Kolay bir bağdaş pozuna yerleşin. Üst bedeni sağa, başı, sola doğru çevirin. Beş ila on nefes kaldıktan sonra diğer tarafı yapın.


Meditation
Kolay bir bağdaş pozunda, oturma kemiklerinden ağırlığınızı yere doğru bırakarak dik omurgayı bulun. Nefeslerinizi takip edin. Zihninizle buluşun, zihni gözlemleyin, düşüncelerinize dokunun ve bırakın. Bir düşüncenin peşine takılıp gittiğinizi fark ettiğiniz an nefesinize geri dönün. (5-10 dakika)


Savasana
Son dinlenme pozu için, sırt üstü uzanın. Doğal akan nefesinizle kalın ve bedenin ağırlığını yere doğru bırakın. (5-10 dakika)

www.ranaortanyoga.com