Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
13/05/2017

Yeni Zelanda yerlilerinin sanatsal fotoğrafları

Avustralyalı fotoğrafçı Bill Henson’ın Maori halkı üzerine yaptığı çalışma, muhteşem fotoğraflar içeriyor.

Maoriler Yeni Zelanda yerlileridir. Fiji ve Polinezya kökenlilerdir. Özgürlük düşkünlükleri ve savaşçılıkları ile ünlülerdir. Savaşa giderken tenlerini beyaza boyamaları ve de çok aç kaldıklarında insan eti yemeleri onları barbar bir kavim olarak gösterse de şartlar zorlamadıkça vahşi değildirler. Soyu tükenmekte olan kavimlerdendir.
Maori Dini, Maorilerin inandığı kabile dinidir ve mahalli bir özelliğe sahiptir, evrensel değildir. Maori Dini'nin kutsal bir kitabı veya yazılı bir kaynağı olmadığı gibi din kurucusu da yoktur.
Maoriler Yüce tanrılarına Lo derler. Lo'nun, her şeyden önce var ve her şeyin kaynağı olduğuna, yerde ve gökte yaşayan her şeyin içinde bulunduğuna inanırlar. Lo, bütün tanrıların en büyüğüdür. Onun adını ancak rahipler söyleyebilirler. Maorilerde ibadet, rahiplerin onlara öğrettiği ilahi tarzındaki özel dualardan ibarettir. Hep beraber bu duaları okur. Maoriler günümüzde Avustralya ve Yeni Zelanda'da yaşamaktadırlar.Yeni Zelanda nüfusunun -11'ini oluşturan Maoriler'in dünyadaki toplam sayıları 370.000 kadardır.
Avustralyalı fotoğrafçı ve yazar Bill Henson, ilkel toplumlar üzerine yaptığı araştırması sebebiyle geçtiğimiz ay Maorilerin yaşadığı bölgeye ziyarette bulunmuş ve ortaya muhteşem fotoğraflar çıkarmış. Aşağıda bu fotoğrafların tamamını bulabilirsiniz.
Bu arada yerli halk demişken, fotoğrafçı Omar Reda’nın gözünden Etiyopyalı kabile kadınlarını görmüş müydünüz?