Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
POP-KÜLTÜR
02/08/2018

İstanbul'da en iyi yurt dışı lezzeti sunan 7 mekan

İşte yeme-içme piyasasında New York ve Londra’yla aşık atan İstanbul'un en iyi lezzetlerini yakalayabileceğiniz mekânlardan yedisi.


Gurme fast food

Ne gustosundan ne fast food’undan vazgeçen New Yorker’ın uğrak hamburgercisi, Madison Square Park’taki meşhur kuyrukların yegâne müsebbibi Shake Shack’i muhakkak duymuşsunuzdur. Hamburgeri kadar milkshake’leriyle de ünlü olan zincir bir süredir bizde de çok popüler. Neyse ki İstanbul’da bu uzun kuyruklarda ömür tüketmiyoruz. Kısaca canınız en hızlısından hamburger ve tırtıklı patates kızartması çektiğinde, hem fast food ruhuna sadık kalıp hem de özenli bir yemek yiyebiliyorsunuz çünkü...

 


Türk- Japon işi

Çinli, Japon, Tai şeflerin hayal gücünü zorlayan lezzetler yakaladığı Sushico, “Biz zaten iyiyiz” demeyen, sürekli tazelenen, her zaman özenli davranan bir mekân. Mönüsünde, 2-3 ayda bir muhakkak bir sürü yenilik görmek mümkün. Misal bu dönem İstanbullular olarak baharı atlayıp direkt yaza geçiş yapmamız üzerine hızlı davranmış ve soğuk içecekleri “Mango roll”le birlikte Avrupa’yı kasıp kavuran, trendi tatlı “Taze meyveli, buzlu sorbe”yi de mönüye eklemişler. Bu arada yeni bir bilgi: Bizdeki pilav üstü kurunun Japonca’daki karşılığı “Donburi”ymiş. “Biraz kültür mozaiği olsun” derseniz pilav üstü yılanbalığını ya da somonu da deneyebilirsiniz. “Yok, benim damağım daha muhafazakâr, varsa yoksa Türk mutfağı” diyenlerdenseniz “Sultani bezelyeli tavuk” ya da “Tavuk sebzeli börek” de olur.


Minimum yaygara, maksimum lezzet

Londra’nın ünlü İtalyan restoran zinciri Carluccio’s, İstanbul’a geleli epey oldu aslında. Hatırlarsanız daha birkaç ay önce bu sayfalarda şef Carluccio’nun bize verdiği röportajda kendisini mutfakta nasıl da tanrı gibi hissettiğini okumuştuk. Bu arada söz konusu açıklamasıyla İtalyan erkeklerinin neden hep en başa oynadığını da çözmüş olduk. Carluccio’nun “Minimum yaygara, maksimum lezzet” mottosu da işe yaramış belli ki. Carluccio’s’un İstanbul’daki mutfağını soruşturduk ve duyduk ki, ızgara somonda çok iddialılar. Bu nedenledir ki, bu aralar mönünün en popüler yemeği o. Ve tabii klasik İtalyanlarımız pizza ve makarnayı da unutmamak lazım. Son bir not ise yaza özel mönüye taze eklenen “Enginarlı & füme dana etli buğday salatası”... Hem özel hem hafif hem trendi bir lezzet arayanlar için.
 


Orjinal İtalyan

Bilirsiniz, “Gerçek İtalyan’”ın bir öğünü antipastiyle başlar, makarna ve pizzayla “Aman tanrım” dedirtir, tiramisuyla pik yapar. Mezzaluna bu klasiklere bu sezon “Izgara sebzeli kinoa” ve rokayla birlikte servis edilen somonu eklemiş. “Somon da artık klasik” derseniz sizi “Pizza burger”e alalım. Burger’in şeften aldığımız reçetesi kısaca şu: Bildiğiniz pizza hamurunu alıyorlar, içine burger köftesi, porçini mantar ve mozarella peyniri ekleyip kapatıyorlar.
 


Çıkışta drink almalık

İstanbul’un Maslak yorgunu beyaz yakalısının “iş çıkışı drinki” için uğrak mekânı Gina, aynı zamanda “en şık İtalyan’lık”ta da başa oynuyor. Her gün taze getirdikleri pratza peyniri, sevilen başlangıçları. Denizden babası çıksa yiyecekler Gina’nın en popüleri “Buharda sinarit”i, “İlla ki kırmızı” diyenler “Milano usulü panelenmiş bonfile”yi deneyebilir.

 

 

Tatlı molası
Yaz-kış yoldan çıkaran lezzet, yani dondurmanın birçok çeşidini her yerde bulmak mümkün artık. Yine de 1961 yılında New York, Bronx’ta kurulan Häagen- Dazs hep bir şekilde adından bahsettirmeyi başardı. Elmalı tartları, çikolatalı brownileri ve sıcak çikolatası da kayda değer bir hayran kitlesine sahip. Devasa kutuları da gözlerinizi doyuruyor, dondurmaseverlere hatırlatmayı borç biliriz. Unutmadan; en popüler dondurmaları çikolata, cookie&cream ve cheesecake’li olanlar.