Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OTOMOTİV
12/07/2021

Lexus LC 500 Convertible hakkında merak edilenler

Premium otomobil üreticisi Lexus, LC 500 Convertible modelini Türkiye’de satışa sundu. LC 500 Convertible, lansmana özel coupe versiyonu ile aynı fiyat olan 3.990.000 TL ile showroomdaki yerini aldı.

Lexus, LC 500 Convertible ile birlikte 2017’de tanıtılan LC Coupe’nin eşsiz tasarımını üstü açılan bir modele taşıdı. Lexus markasının zirvesinde yer alan LC 500 Convertible modeli, markanın detaylara verdiği önemle birlikte hem üstü açıkken hem de üstü kapalıyken zarif tasarımını devam ettiriyor. Lexus’un kendine has sürüş dinamiklerini yansıtan ve markanın ilk yumuşak tavanlı modeli olan LC 500 Convertible, üstü açıkken bu deneyimin daha yoğun yaşanmasını sağlıyor.
 

 

 


477 HP güç ve 520 Nm tork üreten atmosferik 5.0 litre V8 motora ve 10 ileri Direct Shift otomatik şanzımana sahip olan araç, 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyede tamamlıyor ve maksimum 270 km/s hıza ulaşabiliyor (elektronik olarak sınırlandırılmış). Yol tutuş konusunda da kapsamlı mühendislik çalışmaları yapılan LC C’de, yeni tavan aracın dinamiklerine olumlu katkılar sağladı. Hafif yapısı sayesinde Coupe versiyona göre daha alçak ağırlık merkezine sahip oldu. Tüm tavan mekanizmasının aracın aks aralığı içerisine konumlandırılması sayesinde Convertible üst düzey dinamik dengeye ve sürüş karakterine sahip oldu.
 

 

 


Lexus LC Convertible’ın tavanı sadece 15 saniyede açılıp kapanabiliyor ve bu işlem 50 km/sa hıza kadar yapılabiliyor. Sorunsuzluk ve güvenilirlik konusunda öne çıkan Lexus, bu yumuşak tavanı 18 bin kere deneyerek sağlamlık testinden geçirdi. Kapatıldığında sürücü ve yolcuları dış dünyadan izole ederek sessiz bir ortam sağlayan tavan aynı zamanda, özel tasarımıyla katlandığında da bagaj hacminden feragat edilmemesini sağlıyor. Lexus’un insan odaklı yaklaşımı ve Omotenashi Japon misafirperverliği felsefesi, LC 500 Convertible’de de kendisini gösteriyor. Aerodinamik detaylar sayesinde aracın kabini, üstü açıkken de daha sessiz hale getiriliyor. Aynı zamanda ses yalıtımı ve gürültü absorbe teknikleriyle de Aktif Gürültü Kontrol sistemi istenmeyen sesleri önlüyor.