Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
OTOMOTİV
03/05/2019

Aston Martin Rapide E ile elektrikli otomobilde zirve!

İngiliz lüks spor otomobil üretici Aston Martin'in ilk elektrikli otomobili olan Rapide E, 610 beygir gücü ve 321 kilometre menzille tam bir canavar! 


Uzun zamandır beklenen Aston Martin Rapide E, 2019 Şangay Otomobil Fuarı'nda resmi olarak tanıtıldı. Aston Martin Rapide E'nin üretime hazır sürümü, V12 ile çalışan Rapide AMR'i geliştirmek için özel olarak tasarlandı. İngiliz spor otomobil üreticisi, bu lüks elektrikli araç üzerinde birkaç yıldır çalışıyordu. Aston Martin – Rapide E, önceki Rapid serisinden ayrılan özel bir tasarıma sahip. Rapide E sadece Aston Martin’in tamamen elektrikli olan ilk spor otomobili değil, aynı zamanda şirketin yeni hizmete giren St. Athan üretim tesisinde üretilen ilk otomobil.


Aston Martin Rapide E'nin 200 mil (320 km) üzerinde bir hız kadranı var ve bu hıza büyük akü paketi 601 hp ve 700 lb-ft (900 Nm) tork sayesinde zorlanmadan göz açıp kapayıncaya kadar çıkabiliyor. Araç, üç saatte tüm aküyü doldurabilecek yüksek güçlü bir AC yerleşik şarj cihazı ile birlikte geliyor. Tamamen elektrikli ilk Aston Martin'i satın almak tahmin edildiğinden zor olacak, Rapide E şimdilik sadece 155 adet üretilecek ancak beklenen ilgiyi gördüğü takdirde üretimine devam edilecek.