Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TEKNOLOJİ
31/08/2017

Short Edition projesine bayılacaksınız

Short Edition adı verilen ve Fransız yolcuların kullanımına açılan Kısa Hikayeler Otomatı, yazarlarla okurları internet üzerinden buluşturan harika bir ortam. 


Otobüs beklemenin ne kadar sıkıcı olduğunu herkes bilir. Çoğumuz akıllı telefonlarımızı çıkarıp boş boş Facebook ya da Instagram’a bakarak vakit geçirmeye çalışırız. Fransa’nın Grenoble şehrinde 2015 yılında otobüs ve metro duraklarına getirilen bir uygulama ile zaman artık su gibi geçiyor. Short Edition (Kısa Versiyon) adlı bu proje kapsamında, araçlarını bekleyen yolcular sekiz ayrı noktaya yerleştirilen turuncu otomatlardan özgün kısa öykü ve şiirler alabiliyorlar.
Tamamen ücretsiz olan bu servisin arkasındaki fikir, elbette beklerken zamanın geçmesine yardımcı olmak. Ama bu yaratıcı yaklaşım aynı zamanda insanları telefonlarını biraz ellerinden bırakmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Otomatların üstündeki üç düğme; Short Edition’ın web sitesine abone olan 5000'in üzerindeki yazarın metinleri arasından rastgele seçilen bir, üç ve beş dakikalık öykü ya da şiirler sunuyor. Grenoble şehrinde başlayan proje, başta Paris olmak üzere, şu an farklı noktalarda 70 otomata ulaşmış durumda.