Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TEKNOLOJİ
03/05/2021

Kayıp köpekleri burunlarından tanıyan bir uygulama geliştirildi: NOSEiD

Evcil hayvan bakım markası IAMS, kayıp köpeklerin daha rahat bulunabilmesi için köpekleri benzersiz burun izleriyle tespit eden NOSEiD uygulamasının beta sürümünü piyasaya sürdü.

Köpek sahiplerinin son derece ilgisini çekecek bir uygulamayı sizlere tanıtalım dedik. İstatistiklere göre, her üç evcil hayvandan birinin hayatlarının bir noktasında kaybolacağı neredeyse kesinken, ABD'de her yıl yaklaşık 10 milyon evcil hayvan kayboluyor. Evcil hayvan bakım markası IAMS, bu sorunla mücadele etmek adına kayıp köpekleri benzersiz burun izleriyle tespit eden NOSEiD uygulamasının beta sürümünü piyasaya sürdü.
 Adam & EveDDB tarafından geliştirilen yenilikçi uygulama, tüylü dostlarımızın eve dönüş yolunu daha kolay bulmasına yardımcı olmak için tasarlanmış. İnsanların parmak izleri nasıl kişiye özel ve benzersiz ise, köpeklerin burnu da öyle. NOSEiD kullanıcıları, bu uygulamada köpekleri için özelleştirilmiş bir profil oluşturuyor ve fiziksel bir tanımla birlikte benzersiz burun izlerini bu profile ekleyebiliyor. Evcil hayvanının kaybolması durumunda, sahibi onu kayıp olarak bildiriyor ve uygulama kullanıcılara hemen bir uyarı gönderiyor. Bu durumda kayıp köpeği bulan kişi, köpeğin burnunu uygulama üzerinden taratarak minik dostlarımızın bilgilerine ulaşabiliyor.
 Adam & EveDDB'deki araştırma ekibi, standart bir akıllı telefonda kullanıma sunulan teknolojiyi geliştirmeden önce, köpeklerin burunlarını tanımak ve hatırlamak için bir makine öğrenimi modeli tasarlamış. Uygulama, evcil hayvanın burnunu gerçek zamanlı olarak taramak ve onu bir "burun kimliğine" dönüştürmek için kamerayı kullanıyor. Özetle,her köpeğe özgü biyometrik bir kimlik oluşturuluyor. Bu hizmete ek olarak, uygulama, kayıp köpeklerin interaktif bir haritası ve kayıp köpek posteri oluşturucu gibi evcil hayvan sahipleri için çeşitli yararlı kaynaklar da sunuyor.