Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TEKNOLOJİ
20/10/2018

Huawei Mate 20 serisi ile meydan okuyor

Akıllı telefon pazarının popülerliği her gün artan markası Huawei, merakla beklenen Mate20 serisini Londra’da tanıttı. Şirketin yeni amiral gemi modelleri olan Mate 20 ve Mate 20 Pro, özellikleriyle dikkat çekiyor.


1987’de 35 bin dolarlık bir sermayeyle kurulan Huawei, ilk 3G cep telefonu olan The U626’yı 2004’te satışa çıkarmıştı. 14 sene içerisinde şirketin yakaladığı ivme gerçekten de muazzam. Günümüzde 180 bin çalışanıyla 92 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişen Huawei, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birine dönüşmüş durumda. Almanya, İsveç, ABD, Fransa, İtalya, Rusya, Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere 15 farklı Ar-Ge merkezi bulunan Huawei, cirosunun yüzde 15’ini bu merkezlere ayırıyor ve bu rakam 14 milyar dolar gibi oldukça ciddi bir paraya tekabül ediyor.
Çinli dev, bunca Ar-Ge merkezinin hakkını verecek ürünler ve teknolojiler çıkarmaya devam ediyor. Tıpkı son dönemde görülen en yenilikçi akıllı telefon modellerinden Huawei Mate20 Serisi’nde olduğu gibi... Dünyanın ilk 7nm yapay zekâ destekli yonga setine sahip Kirin 980’le birlikte gelen yeni Mate 20 serisi, geçtiğimiz ay Londra’da tanıtıldı. 6.53 inç'lik dev bir ekranla gelen ve 2244x1080 piksel ekran çözünürlük sunan cihaz, pazardaki tüm modellere meydan okuyor. Son dönemin en yenilikçi akıllı telefon modellerinden Huawei Mate 20, sıra dışı özellikleriyle dikkat çekiyor


7nm değerindeki Kirin 980 yonga seti, basit tabiriyle tırnak büyüklüğünde 6,9 milyar transistörü barındırıyor. Yeni Huawei Mate 20 serisi, 10nm yonga setlerine kıyasla 1,6 kat transistörle, AI yonga seti yüzde 20 geliştirilmiş performans ve yüzde 40 verimlilik sağlıyor. Kirin 980, Cortex-A76 tabanlı çekirdek yapısı ile yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 58 daha verimli ilk yonga seti olma özelliğine sahip. Kirin 980, yonga seti, iki büyük Cortex-A76 tabanlı çekirdek, iki orta boyutlu Cortex-A76 tabanlı çekirdek ve dört küçük Cortex-A55 çekirdekten oluşan, üç katmanlı yenilikçi bir mimari ile tasarlandı. Bu eşsiz mimari, geniş bir işlem yelpazesinde dahi eş zamanlı olarak olağanüstü bir performans ve verimliliğe imza atıyor.Huawie Mate 20 serisi piyasadaki en iyi akıllı telefon kamera sistemine sahip. Ultra geniş açı lens desteğiyle gelen üçlü Leica kamera, kullanıcılara geniş bir perspektiften çekim seçeneği sunuyor ve sinematik sonuçlara imza atmalarını sağlıyor. Mate 20 serisinin yeni kamera sistemi, objektiften 2,5 cm uzaklığa kadar nesnelerin net görüntülerinin çekilmesine imkân veren makro özelliği ile de bir ilke imza atıyor. Cihazın ultra geniş açılı ve makro desteği sunan lens yapısı, Mate 20 serisini aynı zamanda çok yönlü bir kamera haline getiriyor. Seri, yapay zekâ destekli kamera moduna da sahip. Kullanıcılar bu modu kullanarak, çektikleri video içeriklerinin tonunu, doygunluğunu ve parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Cihaz ayrıca hazır modlara da sahip. Mate 20 serisi, görseldeki insan unsurlarını ayırarak ve etrafındaki renklerin canlılığını artırarak, kişileri daha çarpıcı bir şekilde vurgulayabiliyor. 

 

Tamamen verimlilik odaklı olarak tasarlanan Huawie Mate 20 Serisi, gün boyunca kullanıcılarını yalnız bırakmayacak pil gücüyle de dikkat çekici. Huawie Mate 20, 4000mAh batarya ile gelirken, Huawie Mate 20 Pro 4200mAh Huawie Mate 20 X ise 5000mAh gücündeki bataryası ile öne çıkıyor. Huawie SuperCharge özelliği, 40W'a kadar yüksek hızda şarj desteği sunuyor. Örneğin Huawie Mate 20 Pro, 40W HUAWEI SuperCharge adaptörüne takıldığında, 30 dakikalık bir şarj esnasında yüzde 70’lik pil dolum oranına (2.940mAh'ye eşdeğer) ulaşıyor. Huawie’nin güvenlik açısından da en iyi şekilde dizayn ettiği hızlı şarj teknolojisinin bu alandaki standartları TÜV Rheinland tarafından da onaylandı.


Huawie Mate 20 Pro, Huawie Kablosuz Hızlı Şarj ürünü ile 15W gücünde kablosuz şarjı da destekliyor. 30 dakikalık bir kablosuz şarjla batarya yaklaşık yüzde 30 oranında (1300mAh'ye eşdeğer) dolum gerçekleştirebiliyor. Bir başka çığır açan teknoloji ise Huawie Mate 20 Pro'nun Kablosuz Ters Yönlü Şarj Ünitesi. Cihazın güçlü batarya kapasitesinin gerektiği durumlarda, diğer destekleyen cihazlarla da paylaşılmasına olanak tanıyan bu teknoloji, Mate 20 Pro’nun hayatı kolaylaştıran bir diğer özelliği.


Mate 20 serisinde şimdi burada tümünü yazamayacağımız kadar devrimsel özellik bulunuyor. Örneğin anlık 3 boyutlu modelleme ve hızlı video montaj imkanı bunlardan biri. Ön kameradaki üç boyutlu kamerayı kullanarak telefon gerçek hayattaki objeleri tarayıp eğlenceli emojiler ve videolar yaratılmasını sağlıyor. Ayrıca telefon bu taramayı animasyonlu emojiye çevirebiliyor gerçek hayattaki oyuncak bir pandayı danseden bir pandaya dönüştürebiliyor. 
Seride hafıza kartı tarafında da önemli bir değişiklik göze çarpıyor. microSD’yi desteklemeyen Mate 20 serisi, nanoSD kartları destekliyor. Böylelikle Huawei, telefonlarda yeni bir akımı da başlatmış oluyor. Ekran üstünden parmak izi okuyucu özelliğine sahip Mate 20, hızlı yüz tanıma özelliğiyle de dikkat çekiyor. Mate 20 kutudan EMUI 9 arayüzüyle ve Android 9 Pie işletim sistemiyle geliyor. EMUI 9 ile birlikte uygulama açılış hızı yüzde 51, tepki süresi ise yüzde 47 arttırılmış. Suya ve toza karşı dayanıklılık için günümüzde birçok akıllı telefonda yer alan IP68’in aksine, Mate 20 modeli IP53 sertifikası ile geliyor. Cihazın batarya kapasitesi ise 4000 mAh ile dikkat çekiyor.


 

Mate 20 modeli Avrupa'da 799 Euro, Mate 20 Pro 1.049 Euro ve Mate 20 X de 899 Euro’dan satılacak. Huawei bu üç model dışında limitli özel üretilmiş Porsche Design Mate 20 RS serisi telefonu ve Huawei Watch GT akıllı telefonu da tanıttı.