Postkolik_Loader
Haberi Paylaş!
TEKNOLOJİ
01/11/2018

Dünyanın en uzun deniz köprüsü olan Hong Kong-Zhuhai-Macau köprüsü açıldı

Dünyanın deniz üzerindeki en uzun köprüsü olan Hong Kong-Zhuhai-Macao köprüsü açıldı. Köprü, 55 kilometre uzunluğunda ve 20 milyar dolara patladı. 


Bron/Broen dizisini izleyenler Danca Øresundsbroen, İsveççe Öresundsbron olarak telafuuz edilen Öresund Köprüsünü çok iyi bilir.  İki şeritli demiryoluna ve dört şeritli karayoluna sahip olan 1999’da hizmete giren köprü, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük birleşik köprüsü de. Kopenhag ve Malmö'yü birbirine bağlayan 8 kilometrelik köprünün en önemli özelliklerinde biri de, önemli bir kısmının suyun altında olması. İşte bu köprünün çok daha büyüğünü kısa süre önce Çin'de açtılar.
Çin’in güney kıyısında bulunan Macau yarım adasıyla Hong Kong adası arasında inşa edilen Hong Kong-Zhuhai-Macau, Çinli mühendislerin en yeni başarılarından. 35 kilometresi köprü, 6,7 kilometresi tünel olan yapı, dünyanın en uzun, deniz köprüsü unvanına sahip oldu. Bölgenin en işlek deniz yollarından birinin üzerine yapılan köprü için yapay bir ada da inşa edildi. 400 bin ton çelik kullanılan ve 8 yılda tamamlanan proje için denizin 40 metre derinliğine 6.7 kilometre uzunluğunda bir sualtı tüneli yapıldı. Köprünün açılmasıyla 4 saatlik Hong Kong Zuhai rotası 45 dakikaya indi.